Fot. Sebastian Fiedorek / Rzeszów News. Na zdjęciu Tadeusz Ferenc

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, otrzymał absolutorium i wotum zaufania od Rady Miasta. Zgodnie z tradycją, przeciw byli radni PiS. 

Absolutorium to taka procedura, w której każdego roku radni oceniają, czy wójt, burmistrz lub prezydent właściwie wykonali budżet poprzedniego roku. We wtorek na sesji Rady Miasta Rzeszowa został jej poddany prezydent Tadeusz Ferenc. 

Poprzedziła ją prezentacja raportu o stanie miasta oraz burzliwa 3-godzinna dyskusja. Najpierw prezydentowi udzielono wotum zaufania. 17 radnych Rozwoju Rzeszowa oraz PO było za, 8 radnych PiS przeciw, nie głosowali Grzegorz Koryl (PiS) i Marcin Deręgowski z (PO). 

Wotum to nowość w samorządzie, wprowadzone dopiero w ub. r. Wcześniej głosowano jedynie za absolutorium. Teraz są dwa głosowania – jedno za wotum zaufania, gdzie Rada Miasta skupia się bardziej na aspektach związanych z zarządzaniem miastem, drugie – absolutorium, które poprzedza raport o finansach miasta, a rada ocenia prezydenta pod kątem zrealizowania budżetu. 

W ub. r. budżet miasta zamknął się w kwocie 1,65 mld zł, z czego najwięcej wydano na inwestycję: 700 mln zł, oświatę i wychowanie – 457,7 mln zł, transport i łączność – 127,5 mln zł, gospodarka komunalna i ochrona środowiska – 95,8 mln zł, pomoc społeczna, w tym 500 plus – 70 mln zł. 

Radni ponowie rozpoczęli dyskusję, którą po 1,5 godziny wnioskiem formalnym zamknął Andrzej Dec (PO), przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Ostatecznie wykonanie budżetu za 2019 rok przyjęło 17 radnych, przeciw było 7 radnych z PiS. W głosowaniu nie brali udziału: Robert Kultys i Grzegorz Koryl z PiS oraz Marcin Deręgowski z PO. 

Absolutorium Tadeuszowi Ferencowi zaś udzieliło 18 radnych Rozwoju Rzeszowa i PO, przeciwko było 7 radnych z PiS. – Gratuluję, panie prezydencie – powiedział Andrzej Dec. 

– Bardzo dziękuję. Dziękuję za pozytywne głosy, a tym co mieli uwagi, zapraszam do rozmów. Naszym celem jest rozwój Rzeszowa – mówił prezydent Tadeusz Ferenc. – Każdy z nas dąży do tego, aby Rzeszów był miastem, które się rozwija, które jest znane na Podkarpaciu, w Polsce i na świecie – dodał. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama