Reklama

Kiełbaska z niebieskiej Nyski, „koksiaki” dla ZOMO-wców, film „Rozmowy Kontrolowane” – to część atrakcji, które towarzyszyć będą w sobotę (13 grudnia) uczestnikom imprezy „Absurdy lat 80’” w rzeszowskim kinie Zorza z okazji 33. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Imprezę organizuje klub Samograj i powstały w Rzeszowie portal MiastaKultury.pl. Jego głównym celem jest wspieranie, ratowanie oraz promocja obiektów o znaczeniu kulturalnym,       w tym kin, teatrów, muzeów i innych pozostałych podmiotów naszego dziedzictwa kulturowego.

Wrzątek dla „kolejkowiczów”

Wydarzeniem, który inauguruje cały projekt, jest sobotnia impreza kulturalno-edukacyjna „Absurdy lat 80’”. Uczestnicy zostaną zabrani w sentymentalną podróż w czasy stanu wojennego, oddając klimat tamtych lat.

Centralnym miejscem całej akcji będzie rzeszowskie kino Zorza, które w latach 80. przeżywało lata świetności. W organizację imprezy włączyli się także znani aktorzy rzeszowskiego Teatru Bo Tak, którzy wprowadzą uczestników w klimat PRL-u, wiernie odtwarzając absurdy tamtego okresu.

Od godz. 13:00 przed Zorzą zostanie zainscenizowana kolejka przed kinem. Stanie tam także słynny czerwony Żuk, będzie ciepła kiełbaska z niebieskiej Nyski.

– Będą „koksiaki”, przy których będą się grzali tylko ZOMO-wcy. Ludzie będą krążyli z przepasanym na ramieniu papierem toaletowym, oczywiście, szarym. „Koniki” będą sprzedawały drożej wejściówki. Będzie losowanie fantów w pralce „Frania”, wrzątek z termosów dla „kolejkowiczów”. Przed wejście do kina będzie komitet kolejkowy – mówi Bartosz Zaborowski, jeden z organizatorów akcji „Absurdy lat 80’”.

„Rozmowy Kontrolowane” jako gwóźdź

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na godz. 14:30 zaplanowano „orędzie do zgromadzonych” oraz wielką loterię. Będzie można wygrać bilety do „Teatru Bo Tak”. Dla wybranych nagrody z minionej epoki. O godz. 15:00 zostanie wyświetlona Kronika Filmowa.

– Bez cenzury, z udziałem mniej lub bardziej znanych faktów – zapowiada Zaborowski.

Pomiędzy godz. 15:00, a 15:15 będą losowane nagrody. Gwoździem sobotniej imprezy będzie projekcja kultowego filmu „Rozmowy Kontrolowane”, która rozpocznie się o godz. 15:30. Bilet na seans za 10 zł do nabycia w kasie Zorzy.

„Rozmowy Kontrolowane” wpisują się w rocznicę stanu wojennego, bo dokładnie 13 grudnia dziesięć lat później w 1991 r. odbyła się premiera filmu.

Akcja zakończy się o godz. 17:00. Odbędzie się jeszcze ostatnie losowanie nagród i będzie można spróbować kiełbaski z niebieskiej Nyski.

– To pierwsza akcja, ale z pewnością nie ostatnia. Mamy w rękawie kilka ciekawych pomysłów na przyszłość i każdy z nich jest wyjątkowy na swój sposób. Nasza inicjatywa dopiero się rozwija. Niebawem na stronie MiastaKultury.pl pojawi się więcej informacji na temat naszych założeń i powiązanych projektów, które będą równolegle realizowane – mówi Bartosz Zaborowski.

redakcja@rzeszow-news.pl

 

 

 

 

 

Reklama