Zdjęcie: Krzysztof Ruszel. Kosina, pow. łańcucki, 1968 rok

Do 14 stycznia 2024 roku będzie można oglądać zdjęcia autorstwa nieżyjącego już dr. Krzysztofa Ruszela, wieloletniego pracownika Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie. 

Wystawa „Ad memoriam Krzysztof Ruszel” zostanie otwarta w czwartek (2 listopada), o godz. 13:00 w Muzeum Etnograficznym (ul. Rynek 6) odbędzie się wernisaż. 

Na wystawie zobaczycie zdjęcia autorstwa dr. Krzysztofa Ruszela, wieloletniego kierownika początkowo Działu Etnograficznego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, a następnie utworzonego w 1990 roku Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie.

Krzysztof Ruszel, etnograf, muzeolog, badał kulturę ludową Lasowiaków. Był znanym w regionie popularyzatorem tradycji wsi małopolskiej, organizatorem licznych wystaw sztuki ludowej oraz jurorem przeglądów folklorystycznych. 

Dr Ruszel z muzeum był związany przez 42 lata. Kierował 10 obozami naukowo-badawczymi we wsiach m.in. powiatów: ropczycko-sędziszowskiego, łańcuckiego i leżajskiego, Pogórza Strzyżowskiego oraz Błażowej i okolic

Oprócz obozów, w zbiorach archiwum Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie znajduje się obszerna dokumentacja charakterystycznej dla regionu tradycji Turków wielkanocnych, którą latami Krzysztof Ruszel skrupulatnie badał.

– W naszym archiwum pozostawił po sobie najwięcej materiału fotograficznego, na który składa się kilka tysięcy zdjęć. To właśnie je zdecydowaliśmy się zaprezentować na wystawie „Ad memoriam Krzysztof Ruszel” – wyjaśnia Karolina Pękala z Muzeum Okręgowego. 

Dr Krzysztof Ruszel zmarł w 2021 roku. Miał 77 lat. 

Fot. Materiały Kultury Podkarpackiej. Na zdjęciu Krzysztof Ruszel

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama