Wojewoda podkarpacka powołała nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Został nim Adam Sapeta, który na tym stanowisku zastąpi odchodzącą na emeryturę Beatę Kot.
Nominacja ta wpisuje się w rodzinną tradycję Sapety – jego matka dwukrotnie pełniła funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Rzeszowie. Nowy konserwator od najmłodszych lat miał więc do czynienia z ważnymi dla polskiej historii dziełami architektury i sztuki.
Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacka, nie kryła zadowolenia z nowego wyboru.
– Jestem przekonana, że będzie kontynuował ochronę naszego cennego dziedzictwa z pełnym zaangażowaniem – podkreśliła podczas spotkania w przemyskim urzędzie.
Jednocześnie podziękowała odchodzącej Beacie Kot za jej wieloletnią, merytoryczną pracę na rzecz ratowania podkarpackich zabytków.
Od projektu dworu po nadzór nad kolejką
Adam Sapeta może pochwalić się imponującym doświadczeniem w dziedzinie konserwacji zabytków. Absolwent Politechniki Krakowskiej rozpoczął swoją karierę w 1984 r. w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Rzeszowie.
Brał także udział w projekcie remontu Zamku Lubomirskich w Rzeszowie. Później, pracując w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, zajmował się między innymi dokumentacją dla uznania Twierdzy Przemyśl za Pomnik Historii oraz nadzorował rewitalizację Przeworskiej Kolei Dojazdowej.
Pasjonat z odznaczeniami
Nowy Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków to nie tylko specjalista w swojej dziedzinie, ale także znany społecznik. Prowadził UKS “Harcerski Klub Narciarski” w Rzeszowie i organizował szkolenia żeglarskie.
Za swoją działalność otrzymał złotą odznakę “Za opiekę nad zabytkami”, medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za działalność społeczną w sporcie.
(Red.)
Czytaj więcej
Kardiochirurg i urolog dziecięcy dołączają do grona konsultantów wojewódzkich




![Szokująca sytuacja podczas Rzeszowskich Juwenaliów. Złamane drzewo i 300 interwencji policji [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/drzewo-juwenalia1-218x150.jpg)

![Gigantyczny pożar i katastrofa samolotu przy granicy z Podkarpaciem. Trwa walka z żywiołem [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-roztocze-218x150.jpg)


![Wielki pożar lasu na Podkarpaciu. W akcji gaśniczej pomógł dron [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-cewkow-3-218x150.jpg)

![Rzeszowskie Juwenalia wystartowały. Barwny korowód studentów przejął miasto [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/juwenalia-korowod-2026-15-218x150.jpg)









![Kierowca z Rzeszowa pójdzie w ślady Roberta Kubicy? Wielka szansa Igora Polaka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/igor-polak-formula4-218x150.jpg)
![Dramatyczne starcie z prawami fizyki na łuku drogi. Kolejny wypadek motocyklisty [ZDJĘCIA] motocyklista](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/motocyklist-wypadl-z-drogi-03-218x150.jpg)






![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-218x150.jpg)
![Saperzy z Rzeszowa zidentyfikowali niewybuchy z II wojny światowej [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/458-370364-218x150.jpg)
![Dwie podkarpackie szkoły w czołówce Rankingu Szkół 2026. Rzeszowskie placówki poza elitą [LISTA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/szkola-uczniowie-pexels-218x150.jpg)

![Ranking liceów i techników 2026. Jak wypadły rzeszowskie szkoły? [LISTA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/technikum-liceum-rzeszow-218x150.jpg)


![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)








