Zdjęcie: Teatr Rejwach „Miłość na recepcie" / materiały prasowe
Reklama

11 konkursowych spektakli, czytelnia plenerowa i występ gościa specjalnego. Na pierwszy Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Afera” w Krasnem przyjadą zespoły z całej Polski.

Pierwszy Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Afera” potrwa dwa dni. Rozpocznie się w piątek 20 maja, zakończenie połączone z rozdaniem nagród w niedzielę, 22 maja, późnym popołudniem. 

Jak mówią organizatorzy festiwalu, to będzie wielkie święto teatru, do którego zostały zaproszone najlepsze zespoły teatralne z całej Polski, aby dzieliły się swoją pracą artystyczną i łączyły się w twórczym działaniu. 

– Chcemy stworzyć forum wymiany doświadczeń, poglądów pomiędzy artystami a publicznością, pokazać, że teatr jest formą kreatywnego spędzania czasu oraz integracji poprzez sztukę – mówi Maciej Szukała z Teatru A’propos w Krasnem.

Do pierwszej edycji festiwalu zgłosiło się 10 zespołów. 11 spektakl pokażą gospodarze, czyli Teatr A’propos z Krasnego. „Ciemno” to skomplikowana historia dwóch sióstr, które muszą walczyć z przeszłością i mroczną historią swojej rodziny. Uciekając w świat fantazji i wyimaginowanej przyjaźni z księżną Daisy, próbują się zmierzyć ze swoimi lękami, marzeniami i po swojemu odkrywać miłość. 

Spektakle będzie oceniać trzyosobowe jury: Aneta Adamska -Szukała, reżyserka, założycielka i liderka Teatru Przedmieście; Henryk Mazurkiewicz, krytyk teatralny oraz Dariusz Skibiński, aktor i reżyser, założyciel Teatru A3 i Teatru Cinema. 

Festiwal ma formę konkursu i jest otwarty dla publiczności. Wszystkie spektakle będą wystawione na scenie sali teatralnej Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Krasnem. Gościem specjalnym „Afery” będzie Teatr Przedmieście, który zaprezentuje wielokrotnie nagradzany spektakl „Obietnica”. W przerwie między występami odbędzie się spotkanie dotyczące książki „Offologia dla opornych” autorstwa Julii Lizurek i Henryka Mazurkiewicza. 

Organizatorami festiwalu są: gmina Krasne, Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Krasnem oraz Teatr A’propos. 

PROGRAM

20 maja, piątek 

GOKiB w Krasnem (sala teatralna)

14.30 Uroczyste otwarcie festiwalu

15.00 Teatr Rejwach „Miłość na recepcie (Nagłowice)

16.30 Teatr Krzyk „Hej, Ty” (Maszewo)

18.00 Marika Kornacka „Gorzko, gorzko” (Bytom)

19.30 Teatr Pneumatyczny „Apokalipsa” (Augustów)

21 maja, sobota 

11.00 Tamara Yelchaninova/ Teatr Stajni Metamorficznej „Mięso” (Nowina)

12.30 Teatr Plaster „Nagle w głębi lasu” (Jarosław)

15.00 Spotkanie wokół książki „Offologia dla opornych” autorstwa Julii Lizurek i Henryka Mazurkiewicza; prowadzenie Maciej Szukała; miejsce: czytelnia plenerowa

16.30 Teatr Wojtka Kowalskiego „Hrabalu Ty Mój!” (Częstochowa)

18.00 Teatr Fieter „Fortynbras się upił” (Ozimek)
19.30 Teatr A’propos „Ciemno” (Krasne) – spektakl gospodarza festiwalu

22 maja, niedziela  

12.00 Teatr NOTOCO Montekasyno „Kolekcjoner twarzy” (Kraśnik)

14.00 Teatr The M.A.S.K. „Zielony gil” (Bielsk Podlaski)

17.00 Gość specjalny: Teatr Przedmieście „Obietnica” (Rzeszów)

18.00 Uroczyste zakończenie festiwalu „Afera”; ogłoszenie werdyktu Jury i wręczenie nagród

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama