Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszów

W Rzeszowie powstało Centrum Wsparcia dla Uchodźców. To miejsce, w którym ludzie uciekający przed wojną znajdą schronienie, opiekę i wsparcie.

Centrum Wsparcia dla Uchodźców powstało z inicjatywy UNHCR, agencji działającej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zostało otwarte w poniedziałek, 20 czerwca, w Światowym Dniu Uchodźcy. Mieści się w budynku przy ul. Podkarpackiej 6a.

– W tym dniu, tak symbolicznym i ważnym dla UNHCR, dziękujemy za wszystkie wysiłki, aby uchodźcy byli bezpieczni, wspierani i włączani w życie społeczne. Także za nieustanne poszukiwanie nowych rozwiązań na rzecz polepszenia ich sytuacji – mówił podczas otwarcia Armen Yedgaryan, dyrektor oddziału UNHCR Rzeszów. 

W otwarciu Centrum uczestniczył Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Przypomniał, że mieszkańcy od początku wojny pomagają uchodźcom z Ukrainy, a przez miasto przewinęły się dziesiątki tysięcy osób. Część z nich pojechała dalej, inni zostali w Rzeszowie. 

Advertisement

– Ale przed nami drugi, bardzo ważny etap tej pomoc. Musimy sprawić, żeby ci wszyscy ludzie czuli się tutaj dobrze i bezpiecznie, żeby mogli korzystać z pełni swoich praw. I w tym procesie pomoc takich organizacji jak UNHCR jest dla nas kluczowa – podkreślał prezydent Fijołek. 

UNCHR od 1950 roku pomaga ludziom na całym świecie uciekającym przed wojną. Jej skrót pochodzi od angielskiego „United Nations High Commissioner for Refugees”, co tłumaczy się jako Wysoki Komisarz ds. Uchodźców ONZ.

 oprac. (la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama