Akcja „Przeciw Nacjonalizmowi – za Zjednoczoną Europą”. „Polska dla wszystkich” [FOTO]

Reklama

– Wolna Polska jest piękna, kolorowa, tolerancyjna, dla wszystkich swoich obywateli – mówili w sobotę w Rzeszowie uczestnicy akcji „13-10 Przeciw Nacjonalizmowi – za Zjednoczoną Europą”. 

 

Rzeszów dołączył do ogólnoeuropejskiej akcji, która 13 października o godz. 14:00 odbyła się w całej Europie. Zapowiadano, że weźmie w niej udział 5 mln osób. Akcje odbyły się w ponad 50 krajach europejskich.

W rzeszowskiej na ulicy Grunwaldzkiej uczestniczyło około 20 osób. Przyszli m.in. przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, Obywateli RP i Rebelianci Podkarpaccy. Mieli na sobie koszulki z napisami „Konstytucja” i „Nie damy się zastraszyć”. Powiewały flagi Unii Europejskiej.  

Celem akcji było wyrażenie sprzeciwu wobec odradzającego się nacjonalizmu, także w Polsce, czego symbolem jest choćby Marsz Niepodległości, który co roku 11 listopada organizują nacjonaliści i jest jednym spektaklem nienawiści, głoszenia rasistowskich i ksenofobicznych haseł. 

– Nacjonalizm to nie polskość, to nie patriotyzm. Patriotyzm to dbanie o swoje dobro, dobro wspólne, dobro Polski, niezależnie od tego, jakie Polacy mają pochodzenie –  mówiła Anna Grad-Mizgała z Obywateli RP. 

– Ważne, by wszyscy zrozumieli, że ktokolwiek jest w Polsce, ktokolwiek do Polski przyjechał, czy jest żółty, czy czekoladowy, jeżeli pracuje dla dobra Polski, jeżeli czuje się Polakiem, jeżeli jest Polakiem, to ma prawo żyć spokojnie w naszej ojczyźnie.

– Nie zgadzamy się ze stwierdzeniem, że prawdziwy Polak musi być biały, to heteroseksualny mężczyzna, katolik. W Polsce jest miejsce dla każdego i każdy ma prawo oczekiwać, że państwo polskie będzie szanować jego wolność, inność i wszystkie prawa obywatelskie – dodawała Grad-Mizgała. 

Andrzej Dec z kolei przytoczył fragment wystąpienia Jana Pawła II na forum zgromadzenia ONZ w 1995 roku, gdzie mówił, że „prawdziwy patriota nigdy nie zabiega o dobro własnego narodu kosztem innych”.

„Nacjonalizm, zwłaszcza w swoich bardziej radykalnych postaciach, stanowi antytezę prawdziwego patriotyzmu i dlatego dziś nie możemy dopuścić, aby skrajny nacjonalizm rodził nowe formy totalitarnych aberracji” – mówił Jan Paweł II. 

Podczas akcji rozdawano mieszkańcom ulotki, w których ostrzegano przed organizacjami nacjonalistycznymi – Obozem Narodowo-Radykalnym i Młodzieżą Wszechpolską. Skandowano też hasło „Precz z nacjonalizmem”.

Uczestnicy pikiety wyrazili również solidarność z organizatorami sobotniego Marszu Równości w Lublinie, gdzie doszło do starć policji z kontrmanifestantami. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama