Akcja „Przeciw Nacjonalizmowi – za Zjednoczoną Europą”. “Polska dla wszystkich” [FOTO]

32
Reklama

– Wolna Polska jest piękna, kolorowa, tolerancyjna, dla wszystkich swoich obywateli – mówili w sobotę w Rzeszowie uczestnicy akcji „13-10 Przeciw Nacjonalizmowi – za Zjednoczoną Europą”. 

 

Rzeszów dołączył do ogólnoeuropejskiej akcji, która 13 października o godz. 14:00 odbyła się w całej Europie. Zapowiadano, że weźmie w niej udział 5 mln osób. Akcje odbyły się w ponad 50 krajach europejskich.

W rzeszowskiej na ulicy Grunwaldzkiej uczestniczyło około 20 osób. Przyszli m.in. przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, Obywateli RP i Rebelianci Podkarpaccy. Mieli na sobie koszulki z napisami “Konstytucja” i “Nie damy się zastraszyć”. Powiewały flagi Unii Europejskiej.  

Celem akcji było wyrażenie sprzeciwu wobec odradzającego się nacjonalizmu, także w Polsce, czego symbolem jest choćby Marsz Niepodległości, który co roku 11 listopada organizują nacjonaliści i jest jednym spektaklem nienawiści, głoszenia rasistowskich i ksenofobicznych haseł. 

– Nacjonalizm to nie polskość, to nie patriotyzm. Patriotyzm to dbanie o swoje dobro, dobro wspólne, dobro Polski, niezależnie od tego, jakie Polacy mają pochodzenie –  mówiła Anna Grad-Mizgała z Obywateli RP. 

– Ważne, by wszyscy zrozumieli, że ktokolwiek jest w Polsce, ktokolwiek do Polski przyjechał, czy jest żółty, czy czekoladowy, jeżeli pracuje dla dobra Polski, jeżeli czuje się Polakiem, jeżeli jest Polakiem, to ma prawo żyć spokojnie w naszej ojczyźnie.

– Nie zgadzamy się ze stwierdzeniem, że prawdziwy Polak musi być biały, to heteroseksualny mężczyzna, katolik. W Polsce jest miejsce dla każdego i każdy ma prawo oczekiwać, że państwo polskie będzie szanować jego wolność, inność i wszystkie prawa obywatelskie – dodawała Grad-Mizgała. 

Andrzej Dec z kolei przytoczył fragment wystąpienia Jana Pawła II na forum zgromadzenia ONZ w 1995 roku, gdzie mówił, że “prawdziwy patriota nigdy nie zabiega o dobro własnego narodu kosztem innych”.

“Nacjonalizm, zwłaszcza w swoich bardziej radykalnych postaciach, stanowi antytezę prawdziwego patriotyzmu i dlatego dziś nie możemy dopuścić, aby skrajny nacjonalizm rodził nowe formy totalitarnych aberracji” – mówił Jan Paweł II. 

Podczas akcji rozdawano mieszkańcom ulotki, w których ostrzegano przed organizacjami nacjonalistycznymi – Obozem Narodowo-Radykalnym i Młodzieżą Wszechpolską. Skandowano też hasło “Precz z nacjonalizmem”.

Uczestnicy pikiety wyrazili również solidarność z organizatorami sobotniego Marszu Równości w Lublinie, gdzie doszło do starć policji z kontrmanifestantami. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

32 KOMENTARZE

 1. Miło mi, uściślając, nigdy nie byłem na żadnym marszu równości. Jak się spłukał to zrób od nowa, bo wasz drugi “urzędowy” wzór czyli połowa głowy na łyso średnio będzie Ci pasować, choć wiem, nie moja głowa, nie moja sprawa, po prostu szczera rada, skorzystaj z niej jak chcesz, jest za darmo 😉

 2. Zaskakujący wniosek…ale nad jednoznaczną, czytelną wypowiedzią i czytanie ze zrozumieniem to, mierząc moją miarą trzeba poćwiczyć.
  Merytoryka, gdzie ona niby w komentarzy była? Chyba, że to proza i interpretacja “co poeta miał na myśli” należy do czytającego?

 3. A ja wyjechałem z nacjonalistycznej polski przez takie akcjie właśnie i żyje sobie teraz z muzułmanami na socjalu zajadając się wołowinką mniam mniam a wy dalej sobie manifestujecie zamiast dołączyć do braci proroka

 4. globalista-anarchista?

  co to za twór?

  anarchia i anarchizm to dwa różne pojęcia.

  “rozsądek podpowiada że najpierw wypadałoby mieć coś w głowie…” zanim podejmie się polemikę.

  😛

 5. Byłam w Lublinie na marszu A różowy spłukał się. @maniek cieszę się, że byłeś na marszu równości w Rzeszowie. Jestem przeciw nacjonalistom, także gdybym była w Rzeszowie to byłabym na tym wydarzeniu

 6. Na podstawie twoich wpisów sądzę, iż chcesz Piotrze zająć miejsce w “sercu uchodźcy” zamiast kozy, to twoja sprawa, ale nie mierz wszystkich swoją miarą…

 7. Cóż za dedukcja, widać, że jest coś w głowie od anarchistów do biedronek ho ho pewnie w kieszeniach przewozili i wysypywali u nas w celu zniewolenia he he i o rozsądku wypisuje, dobre. Rozsądek nazywany nacjonalizmem to już szkoda komentować. Zatrzymać biedronki, celnicy na granice i trzepać po kropkach. Na wschodniej granicy kontrole, że ho ho a dziki w ryju mają i łażą o Ukraińcach wpuszczanych milionami co to w ich kraju choroby z ubiegłego wieku, u nas zapomniane grasują plus najwięcej zakażonych HIV w Europie. Przecież nie anarchiści a prawdziwi patrioci ich ściągają. W jednym jest prawda wypadałoby mieć coś w głowie…

 8. rzecz w tym że patriotyzm a często nawet zwyczajnie rozsądek nazywane są nacjonalizmem tylko po to by demonizować zdanie odmienne od ogólnie narzuconej tendencji, lepiej być patriotą-idiotą niż globalistą-anarchistą, do anarchii się sprowadza popieranie handlu ludźmi i brak kontroli na granicach tak dokumentów jak i transportu stąd zarazy(np. APŚ, bostonka) inwazyjne gatunki (np.azjatycka biedronka), demokracja pozwala każdemu wyjść na ulicę ze swoim transparentem, a rozsądek podpowiada że najpierw wypadałoby mieć coś w głowie…

 9. To, że ich było mało, to nie znaczy, że nie mają racji… nacjonalizm to wartość dla tych, którzy nie mają nic innego, i ponieważ to jedyna ich wartość, gotowi są za nią oddać nawet życie, a właściwie to zabrać je tym, którzy w ten ich nacjonalizm godzą – po komentarzach sądząc, sporo Was… naprawdę nie macie niczego fajnego w życiu?

 10. W tych czasach uchodźcy nie gwałcili kobiet w krajach, które ich przyjęły i dały socjal, a politycy nie skarżył się na swój kraj w Brukseli. Ten nacjonalizm nie wziął się znikąd.

 11. Radny Dec przytoczył jedno zdanie, a reszta?
  Jan Paweł II na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 1995 r. podkreślał, iż „należy ukazać zasadniczą różnicę, jaka istnieje między szaleńczym nacjonalizmem, głoszącym pogardę dla innych narodów i kultur, a patriotyzmem, który jest godziwą miłością do własnej ojczyzny. Prawdziwy patriota nie zabiega nigdy o dobro własnego narodu kosztem innych. To bowiem przyniosłoby ostatecznie szkody także jego własnemu krajowi, prowadząc do negatywnych konsekwencji zarówno dla napastnika, jak i dla ofiary. Nacjonalizm, zwłaszcza w swoich bardziej radykalnych postaciach, stanowi antytezę prawdziwego patriotyzmu i dlatego dziś nie możemy dopuścić, aby skrajny nacjonalizm rodził nowe formy totalitarnych aberracji. To zadanie pozostaje oczywiście w mocy także wówczas, gdy fundamentem nacjonalizmu jest zasada religijna, jak się to niestety dzieje w przypadku pewnych form tak zwanego «fundamentalizmu»”
  Gdzie ten szaleńczy, radykalny i skrajny nacjonalizm i fundamentalizm i napastnicy panie Dec?

 12. Emerytowany Radny miejski Dec, były działacz z czasów walki z PRL chyba został złe sformatowany albo służby dorobili mu inna historie.Teraz pokazał całe swoje lewackie obliczę, jak nie pod Sadem Okręgowym stoi ze zniczem i robi zadymę to tym razem pod MC Donaldem z kartką z napisem konstytucja.Kończ waść te miejskie jasełka,wstydu byłym wyborcom i mieszkańcom oszczędz idz lepiej do ks.Szczupaka do spowiedzi może ci przeszłość przebaczy po znajomości.

 13. Ta pani co darła buzię nad Wisłokiem też była? Pies do dzisiaj się wstydzi, nie chce wyjść na spacer 😉 Cięgle ta sama partyjna garstka lewackich działaczy, osamotnionych w swoim amoku, brakuje tylko różowych grzywek, to nie była czarna sobota, dzisiaj nie były “wkurwione”?

Comments are closed.