Zdjęcie: Komenda Miejska Policji w Rzeszowie
Reklama

Sześć dni potrwa policyjna akcja „Boże Narodzenie 2019” na rzeszowskich drogach. Pojawią się na nich radiowozy wyposażone w wideorejestratory.

Akcja „Boże Narodzenie 2019” rozpoczyna się we wtorek, 24 grudnia, i potrwa do niedzieli – 29 grudnia. Jej głównym celem jest ułatwianie ruchu pojazdów na głównych drogach Podkarpacia. W przypadku utrudnień, policjanci będą ręcznie kierować ruchem.

Jednak funkcjonariusze zwrócą również uwagę na wykroczenia. Na pobłażliwość nie mają co liczyć sprawcy przekraczania dopuszczalnej prędkości, nieudzielania pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowego przejeżdżania przejść dla pieszych.

– To główne przyczyny wypadków drogowych – informuje nadkom. Adam Szeląg, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. 

Podczas sześciodniowej akcji na drogach Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego pracować będą również policyjne radiowozy wyposażone w wideorejestratory. Funkcjonariusze sprawdzać będzie także stan trzeźwości kierowców.

Policja przypomina, że od 24 grudnia do 26 grudnia obowiązuje również zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów powyżej 12 ton. 24 grudnia od godz. 18:00 do 22:00, 25 grudnia i 26 grudnia od 8:00 do 22:00.

Policja apeluje o rozwagę i ostrożność za kierownicą. Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta oraz stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa:

– należy skontrolować poziom płynów w silniku oraz stan ogumienia, w tym stan ciśnienia w oponach. Ważne, aby wszystkie żarówki i światła w samochodzie były sprawne

– pokonując długie dystanse postarajmy się robić postoje, wyjdźmy z samochodu, aby zaczerpnąć świeżego powietrza

– kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu. Wielu z zatrzymanych nietrzeźwych kierowców to ci, którzy pili nie tuż przed jazdą, ale dzień wcześniej

– każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Zdarza się, że rodzice nieprawidłowo zapinają dzieci w foteliku lub źle montują fotelik w samochodzie

– warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, najlepiej zabierzmy je ze sobą.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wyjeżdżającym policja przypomina również o zabezpieczeniu swojego mieszkania. Świąteczny wyjazd spróbują wykorzystać również przestępcy. O czym należy pamiętać?

– przed zamknięciem mieszkania sprawdźmy wszystkie media, czy odłączyliśmy urządzenia elektryczne i gazowe, z których korzystamy na co dzień;

– sprawdźmy, czy okna pozostawiamy zamknięte;

– opróżnijmy skrzynki pocztowe, aby jak najmniej wskazywało, że nie ma nas w domu;

– poprośmy sąsiada, aby zwrócił uwagę na nasze mieszkanie;

– w pustym domu lub mieszkaniu nie zostawiajmy większych sum pieniędzy i kosztowności;

– pamiętajmy także o tym, aby nie zostawiać kluczy pod wycieraczką;

– zwróćmy uwagę na obce osoby, które chodzą po klatkach schodowych i w pobliżu domu, zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd, przezorność może uchronić przed  kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne, gdyby doszło do włamania

– jeżeli nasz dom lub mieszkanie wyposażane są w techniczne i elektroniczne zabezpieczenie nie zapomnijmy ich wykorzystać.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama