Zdjęcie: Materiały prasowe

Oddaj stary biustonosz lub kup książkę-cegiełkę. Tak pomożesz zebrać pieniądze na walkę z rakiem piersi w kampanii „Dotykam=Wygrywam”. Rzeszów też włącza się do akcji!

Ruszyła 9. edycja ogólnopolskiej kampanii „Dotykam=Wygrywam”. Głównym celem akcji jest profilaktyka raka piersi. Tegorocznym przesłaniem wydarzenia jest „Biustopozytywność – jako sposób na zdrowie piersi”.

– Dbanie o siebie zaczyna się od pozytywnej relacji ze swoim ciałem – mówi Izabela Sakutova, inicjatorka kampanii. – A Polki wciąż nie postrzegają swoich piersi jako ważnej części swojego ciała i nie umieją o nie dbać – dodaje.

Nie rozmawiają, nie badają 

W ankiecie zrealizowanej przez fundację „Wsparcie na Starcie”, aż 78 proc. dziewcząt stwierdziło, że ich mamy nie rozmawiały z nimi nigdy na temat zdrowia piersi.

Blisko 50 proc. dziewcząt nie akceptuje swoich piersi i uważa, że je za małe albo za duże. A 40 proc. dziewcząt myśli, że rak piersi powstaje wskutek działania antyperspirantów, opalania, ran, siniaków, fal emitowanych przez telefon komórkowy, noszenia niewłaściwie dopasowanego biustonosza czy posiadania większego rozmiaru piersi.

Prawie 50 proc. mam nie akceptuje swoich piersi. Aż 61 proc. z nich przyznało, że rozwój piersi wpływał na ich poczucie pewności siebie, gdy były nastolatką. I, niestety, 82 proc. mam nie wykonuje samobadania piersi (raz w miesiącu), z czego 65 proc. albo w ogóle go nie wykonuje albo nie pamięta, kiedy ostatnim razem wykonywało.

1100 biustonoszy na Podkarpaciu

Dlatego w ramach kampanii „Dotykam=Wygrywam”, od 9 lat organizatorzy namawiają Polki do oddawania w salonach brafittingowych do reCYClingu swoich niepasujących biustonoszy, które są w dobrym stanie użytkowym i którym w ramach nurtu eco zero waste można nadać „drugie życie”.

Zebrane biustonosze przekazywane są firmie recyklingowej 3R Recycling Solutions, a uzyskane pieniądze wspierają charytatywne działania związane z walką z rakiem piersi. W sumie w trakcie 8. edycji kampanii w ramach reCYClingu zebrano 96 699 staników, czyli prawie 6 ton! W 2019 r. na Podkarpaciu udało się zebrać 1100 biustonoszy.

W tym roku przez cały październik także można w sklepach bieliźnianych w całej Polsce oddać biustonosze do reCYClingu. Zebrane w ten sposób pieniądze zasilą konta dwóch organizacji: Stowarzyszenia Amazonki Ruch Społeczny i Fundacji Wsparcie na Starcie.

W Rzeszowie „drugie życie” swoim biustonoszom można dać w sklepie „Paryżanka” (ul. Kreczmera 6, lok. 3) oraz w Świat Bielizny „Kabaretka” (ul. Kopernika 3/1 35).

Wsparcie gwiazd i influencerek   

Tegoroczną akcję można także wesprzeć poprzez „biustoedukację” dorastających dziewcząt. Wystarczy kupić charytatywną cegiełkę w postaci książki autorstwa Izabeli Sakutovej „Pokochaj swoje piersi”. Cały dochód ze sprzedaży książki jest przeznaczony na fundację „Wsparcie na Starcie” i biustopozytywną aplikację dla nastolatek. Książkę kupicie TUTAJ

W tym roku akcję „Dotykam=Wygrywam” wspierają takie gwiazdy, jak: Beata Sadowska, Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Marzena Rogalska, Kinga Zawodnik, Karolina Szostak, Lidia Kalita, Anna Iberszer, Anna Męczyńska, Paulina Koziejowska oraz dwóch mężczyzn: „Qczaj” i Michał Piróg.

W gronie ambasadorek kampanii znalazły się także influencerki: Ola Nowak, Siostry ADiHD, Laura Ogrodowczyk, Karolina Cwalina, Anna Jaworska (MumMe.pl) oraz Miss Polonia Karolina Bielawska.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama