Zdjęcie: Komenda Miejska Policji w Rzeszowie
Reklama

Prokuratorskie śledztwo wykazało, że imprezę w murach kościelnych młodzi mężczyźni opublikowali na Snapchacie.

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie 27 grudnia wysłała do miejscowego Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko 21-letniemu Pawłowi S. z Rzeszowa i 19-letniemu Mikołajowi K. z powiatu rzeszowskiego. Obaj mężczyźni odpowiedzą przed sądem m.in. za zniszczenie starego kościoła na osiedlu Budziwój. Kościół należy do parafii pw. Matki Bożej Śnieżnej.

Do aktu wandalizmu doszło 3 marca 2021 roku. Paweł S. i Mikołaj K. przyjechali autem do starego kościoła przy ulicy Podleśnej w Rzeszowie. W jego wnętrzu urządzili sobie libację alkoholową, zdemolowali krzesła, ławy, ołtarz główny i ołtarz boczny. Do świątyni wandale weszli po wybiciu trzech szyb. Parafia straty oszacowała na 10 tys. zł. 

Sprawcy zostali nakryci przez proboszcza ks. Mieczysława Lignowskiego, który feralnego dnia przed południem przyjechał do kościoła po telefonie od jednej z parafianek, że w świątyni odbywa się libacja alkoholowa. Wandale, gdy zauważyli duchownego, schowali się w bocznej salce. Próbowali z niej uciec, ale na drodze stanął im proboszcz.

Ks. Lignowski został pobity przez Mikołaja K. Duchownemu udało się jednak zablokować ucieczkę młodym wandalom, niedługo później na miejsce przyjechali wezwani policjanci. Prokuratorskie śledztwo wykazało, że 19-latek całą libację nagrywał telefonem, a film, na którym Paweł S. odgrywał rolę „księdza” i pije alkohol, trafił na Snapchata.

Młodzi mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani, za kratkami siedzieli trzy miesiące – do czerwca. Od tamtej pory mieli zakaz opuszczania kraju, zakaz kontaktowania się między sobą, obaj musieli też raz w miesiącu meldować się w najbliższej jednostce policji (dozór policyjny). W trakcie śledztwa wandale wielokrotnie zmieniali swoje wyjaśnienia. 

– Natomiast żaden z podejrzanych nie przyznał się do niszczenia mienia – poinformował Krzysztof Ciechanowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. 

Mikołaj K. i Paweł S. odpowiedzą za zniszczenie zabytkowego mienia, naruszenie miru domowego, kierowanie pod adresem proboszcza gróźb karalnych. K. oskarżono również o pobicie księdza. Z kolei S. odpowie jeszcze za złamanie sądowego zakazu kierowania pojazdami. To on siedział za kierownicą BMW, którym wandale przyjechali do kościoła.

Śledztwo prokuratorskie wykazało również, że Mikołaj K. ma na sumieniu jeszcze jedno przestępstwo w ogóle niezwiązane ze zniszczeniem świątyni na Budziwoju. 15 września 2020 roku brał on udział w kradzieży w Galerii Rzeszów. Z jednego z tamtejszych sklepów ukradł bluzy, kurtki, spodnie i dresy o wartości 716 zł. 

Paweł S. i Mikołaj K. byli już wcześniej karani. Za zniszczenie kościoła grozi im do 8 lat więzienia. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama