„Aktywna ławka” już działa. Gimnastyka na rzeszowskich bulwarach [FOTO]

Reklama

Rzeszów zachęca seniorów do ćwiczeń. Motywować ich mają „aktywne ławki”. Pomysł jest prosty – przygotowano zestawy ćwiczeń, które można wykonać odpoczywając na ławce, podczas spaceru w parku.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

– Aktywna ławka ćwiczeń za nas nie zrobi. Sprawdziłam to – żartowała we wtorek, podczas inauguracji projektu na rzeszowskich bulwarach Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. Sama też chętnie wykonywała polecenia instruktorki, która tłumaczyła jak prawidłowo wykonać poszczególne ćwiczenia.   

Zimowa promocja 

„Aktywna ławka” to inicjatywa Europejskiego Stowarzyszenia Promocji Ruchowej 50+. Instruktorzy stowarzyszenia  próbują zmobilizować seniorów, by dbali o regularną dawkę ruchu, a w czasach pandemii do wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu.

– Promujemy „aktywną ławeczkę” zimą, bo o tej porze roku wszyscy mamy mniej ruchu – mówiła wiceprezydent. – Liczę na to, że seniorzy zechcą skorzystać z tych podpowiedzi – dodała Krystyna Stachowska

„Aktywna ławka” to tak naprawdę zestaw ćwiczeń, które wzmacniają ciało i rozciągają mięśnie. Można je wykonać na siedząco lub opierając się o ławkę. Na bulwarach przy pięciu ławkach, między sceną a nieczynną fontanną, zamontowano tabliczki z dokładnymi informacjami jak się gimnastykować.

– Jak wykonać ćwiczenie, ile powtórzeń, i które mięśnie pracują – tłumaczyła instruktorka Anna Łyczko z Europejskiego Stowarzyszenia Promocji Ruchowej 50+.

A ja rosnę i rosnę… 

Każde ćwiczenie ma inną, wdzięczną nazwę, np.” A ja rosnę i rosnę” czy „Stoliczku nakryj się”. To ostatnie polega na tym, że siadamy na ławce, prostujemy plecy i wyciągamy przed siebie nogi. – W ten sposób uruchamiamy mięśnie ud i stawy kolanowe – wyjaśniała Anna Łyczko.  

– Dzieci nie chodzą do szkoły, babcie zajmują się teraz wnukami, mogą tutaj razem przyjść – mówiła seniorka w fioletowej kurtce i beżowej czapce, która także uczestniczyła w inauguracji projektu „Aktywna ławka”.

W nowym roku do tablic zostaną dołączone kody QR, które przekierują do strony z filmami instruktażowymi. Rzeszów jest jednym z czterech miast, które uczestniczą w tym projekcie. To także Wrocław, Prószków koło Opola i podwarszawski Józefów. 

(la) 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama