Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Znamy już zwycięzców ogólnopolskiego konkursu, przeprowadzonego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Narodową Agencję Programu Erasmus+. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury wybrało ambasadora programu. Od piątku to miano z dumą może nosić dr Rafał Mazur z Rzeszowa.

Uczestnikami konkursu były osoby zaangażowane w projekty realizowane w ramach programów: Erasmus, Grundtvig, Leonardo da Vinci, Comenius, „Młodzież w działaniu” oraz Erasmus+.

 „Zmienia życie, otwiera umysły” ‒ to hasło przewodnie programu Erasmus+. Uczestnicy konkursu prezentujący swoje historie są tego idealnym przykładem. Zwycięzca konkursu dr Rafał Mazur z Rzeszowa jest nauczycielem języka polskiego jako obcego. Nauczanie jest jego pasją. Dzięki programowi wyjechał do Saragossy, gdzie prowadził zajęcia promujące polską kulturę.

– Nie zastanawiając się, złożyłem aplikację i jakie było moje zdziwienie, gdy okazało się, że otrzymałem zgodę na wyjazd do Hiszpanii. Znowu wiedziałem i czułem, że nauczanie jest moją pasją. Do Polski wróciłem nie tylko bogatszy w doświadczenia, ale przede wszystkim przypomniałem sobie, dlaczego jestem nauczycielem. Wyjazd uchronił mnie przed wypaleniem zawodowym i kryzysem ‒ podkreśla dr Rafał Mazur, tegoroczny Ambasador programu Erasmus+.

– Ambasadorzy programu Erasmus+ powinni być inspiracją dla innych uczestników – podkreśla przewodnicząca jury konkursu Anna Salamończyk-Mochel, członek zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Studenckie wymiany w ramach programu Erasmus oraz jego następcy, czyli programu Erasmus+, są organizowane w Europie już od 30 lat. Polacy na zagraniczne studia wyjeżdżają od 1998 r. W ciągu tych 18 lat liczba naszych rodaków decydujących się na edukacyjny wyjazd wzrosła ponad dziesięciokrotnie – z 1400 do ponad 14 000 osób wyjeżdżających każdego roku na erasmusowe stypendium.

W jeszcze szybszym tempie wzrosła liczba studentów przyjeżdżających do Polski. Na początku, czyli w 1998 r., nasz kraj wybrało zaledwie 220 osób, dziś możemy już mówić o modzie na studia w Polsce.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: