Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

11 wolontariuszy z Buffalo w USA przyjechało do Rzeszowa, aby uczyć Polaków języka angielskiego i zapoznać ich z kulturą amerykańską. W zajęciach, które rozpoczęły się w poniedziałek, uczestnicy około 130 uczniów.

Kurs Języka Angielskiego i Kultury Amerykańskiej „Pomost International” organizowany jest w ramach współpracy partnerskiej obu miast – Rzeszowa i Buffalo. W kursie bierze udział około 130 osób: młodzież od 13. roku życia i dorośli – studenci i osoby pracujące.

Uczestników podzielono na dwie grupy; młodzież uczy się angielskiego na zajęciach dziennych, zaś dorośli – na zajęciach wieczornych. Otrzymali oni od amerykańskich nauczycieli przygotowane przez nich podręczniki.

Nauka z zabawami i grami 

Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów językowych przez 11 native speakerów, wyłącznie w języku angielskim i przeznaczone są dla osób znających ten język przynajmniej w stopniu podstawowym.

W czasie trwającego dwa tygodnie kursu jego uczestnicy będą rozwijać umiejętności mówienia, czytania, słuchania i pisania w jęz. angielskim, a także poznawać tradycje, kulturę i obyczaje amerykańskie.

Nauka odbywa się w przyjemnej atmosferze, a pomagają w tym praktyczne ćwiczenia, zabawy i gry. Aby rozwijać umiejętności konwersacji, uczestnicy nawet w przerwach między zajęciami powinni rozmawiać między sobą wyłącznie po angielsku.

Dwa tygodnie z kulturą USA 

Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Prezydent Stowarzyszenia Pomost International w Buffalo (współorganizatora kursu) Gloria LaSota powiedziała podczas rozpoczęcia zajęć, że nauczyciele przygotowywali się do zajęć od zakończenia ubiegłorocznego kursu.

– Nie możemy doczekać się poznania wielu nowych uczniów, wielu nowych dorosłych oraz podzielenia się z każdym amerykańską kulturą przez dwa nadchodzące tygodnie – dodała LaSota.

Na zakończenie uczestnicy otrzymają certyfikaty ukończenia kursu Języka Angielskiego i Kultury Amerykańskiej „Pomost International” w języku angielskim.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Wierzę, że jego atmosfera będzie dla nas inspiracją do twórczego myślenia. Zachęcam was do aktywnego uczestnictwa i pełnego zaangażowania. Życzę wam owocnej nauki i satysfakcji z uczestnictwa w Pomost International – przywitał uczestników kursu Marcin Deręgowski, wiceprezydent Rzeszowa.

Kurs potrwa do 20 lipca, a zakończy go piknik amerykański na bulwarach. Będzie to jego druga edycja i będzie nawiązywać do kultury USA. Na imprezie znajdą się więc amerykańskie burgery, potańcówka w stylu country, czy pokaz motocykli oraz zawodnicy baseballu. Piknik rozpocznie się o godz. 15:00, wstęp bezpłatny. 

Organizatorami Kursu Języka Angielskiego i Kultury Amerykańskiej „Pomost International” są Stowarzyszenie Pomost International w Buffalo, Urząd Miasta Rzeszowa, Rzeszowski Dom Kultury i Zespół Szkół Gospodarczych w Rzeszowie, gdzie odbywają się zajęcia.

Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Artykuł w „Wyborczej” dał początek

Historia Pomost International sięga 1990 r., gdy Richard Sokołowski z Buffalo w USA zamieścił w „Gazecie Wyborczej” artykuł, w którym wyraził swoje zainteresowanie zorganizowaniem obozu językowego w Polsce.

Zainteresowanie pomysłem wyraziło wiele miast, ale ostatecznie został wybrany Rzeszów jako miasto partnerskie Buffalo. Znaczenie miały także szczególne powiązania Polonii amerykańskiej z regionem Polski południowowschodniej.

Wiosną 1991 r., podczas spotkania z władzami Rzeszowa, zaplanowano pierwszą edycję kursu na lipiec 1991 r. W pierwszej edycji wzięli udział m.in. prezydenci Rzeszowa oraz pracownicy Urzędu Miasta.

(PAP, RzN)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama