Amerykanie wynajęli w Rzeszowie magazyn, by pomagać uchodźcom. Przyjechała Jolanta Kwaśniewska [FOTO]

Reklama

Amerykańska organizacja Global Empowerment Mission wynajęła w Rzeszowie wielki magazyn, skąd wysyła pomoc humanitarną dla ogarniętej wojną Ukrainy. W ciągu dwóch tygodni wyjechało 17 ciężarówek. A to dopiero początek.

 

Zdjęcia: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

Uchodźcom od początku trwającej już miesiąc wojny pomagają Polacy i organizacje, także zagraniczne. Jedną z nich jest amerykańska Global Empowerment Mission. Ma 23-letnie doświadczenie w misjach humanitarnych. W 1999 roku była w Kosowie, zajmowała się także pomocą po huraganach w Stanach Zjednoczonych.

Z USA płyną już kontenery 

Jak przyznał w środę w Rzeszowie Michael Capponi, założyciel i prezes GEM, po raz pierwszy na taką skalę organizacja angażuje się w pomoc krajowi dotkniętemu wojną. 

 – Na Ukrainie straty i potrzeby są ogromne, rosną z minuty na minutę. Jednego dnia można wysłać 100 TIR-ów z pomocą, a następnego są już opróżnione – mówił Michael Capponi, pokazując plik dokumentów z prośbami od szpitali, organizacji, lokalnych i centralnych władz Ukrainy. 

Dlatego zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie, GEM wynajęła w Rzeszowie przy ulicy Przemysłowej 6 olbrzymią halę magazynową. Ma 1700 m kw. i miejsce na 750 palet. Tutaj przepakowywane są tiry z darami, które następnie jadą do miejsc położonych bliżej frontu. 

– Do magazynu płyną już kontenery ze Stanów Zjednoczonych. Będą tu za tydzień najpóźniej za 10 dni. To pomoc o wartości 85 mln dolarów. Ale to wciąż kropla w morzu potrzeb – mówił Capponi. 

Oni zajmą się całą resztą 

Obecnie organizacja stara się stworzyć Globalną Sieć Pomocy. Zachęca więc do współpracy polskie i europejskie firmy. – Jako właściciel firmy, zwykły obywatel, czy też ktoś rozpoznawalny, możesz pomóc wysyłając towary do naszego magazynu. My zajmiemy się całą resztą – namawiał szef GEM. 

– Co godzinę otrzymujemy wiele zapytań z Ukrainy. Jesteśmy w stanie wysłać żywność, lekarstwa, a nawet karetki pogotowia i sprzęt przeciwpożarowy. Praktycznie wszystko, czego Ukraińcy potrzebują w danej chwili – zapewniał Michael Capponi. 

W środę, na parkingu przed magazynem stało 6 karetek podarowanych przez angielskiego filantropa, 5 kolejnych przyjedzie w przyszłym tygodniu. Następnie zostaną przetransportowane na Ukrainę. Rzeszowski magazyn jest jednym z czterech, jakie w Polsce, na Węgrzech i Ukrainie prowadzi firma Fulfillment Hub USA.

– Mamy ponad 8 tys. m kw. powierzchni, możemy wysłać do Ukrainy ponad 200 ciężarówek tygodniowo – wyjaśniał Abel Horvart, dyrektor generalny Fulfillment Hub.

Kwaśniewska: nie tworzyć obozów

W środę do Rzeszowa przyjechała także była pierwsza dama, Jolanta Kwaśniewska, prezeska fundacji „Porozumienie bez Barier”. We współpracy z GEM uruchomiła program relokacji uchodźców. Fundacja pomaga uchodźcom opuścić tymczasowe miejsca pobytu i znaleźć bezpieczne miejsce w Polsce i Europie.

– Nasza fundacja pomogła już 50 tysiącom rodzin. Mamy środki, żeby dla tych, którzy zdecydują się wyjechać z Polski, kupić bilety i wysłać je w różne strony świata – mówiła Kwaśniewska. 

Fundacja szuka też partnerów, z dowolnego miejsca w Europie, którzy będą brali udział w relokacji. – Zawsze musi być ktoś, kto czeka na uchodźców. Zdarzało się tak, że wyjeżdżał autobus do Portugalii, a po godzinie jazdy ludzie zaczęli się zastanawiać, kto i dokąd ich wiezie, więc wracali. Ci ludzie muszą mieć pewność, że za ich relokacją stoi organizacja, która bierze za nich odpowiedzialność – tłumaczyła Jolanta Kwaśniewska. 

Od początku wojny na Ukrainie do Polski dotarło ponad 2 mln 200 tys. uchodźców. A to jeszcze nie koniec.

Fijołek: Rzeszów wesprze ten projekt 

GEM organizuje też wsparcie dla ochotniczych straży pożarnych na Ukrainie. Chce ich wyposażyć w najpotrzebniejszy sprzęt ratunkowy: piły, nożyce hydrauliczne, drabiny, butle z powietrzem, maski, odzież niepalną, pompy, gaśnice, węże strażackie, pojazdy specjalistyczne.  

 – To są niezwykle ważne i cenne inicjatywy. Od miesiąca oglądamy tragedię ludzi, który uciekają przed wojną. I wiemy, jak bardzo jest im ta pomoc potrzebna – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Bardzo za to dziękuję i będziemy się starali ten projekt wspierać – przekazał na koniec prezydent Fijołek. 

(la) 

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama