Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

20 mln zł zainwestuje amerykański koncern TW Metals w budowę swojej nowej fabryki w Parku Naukowo-Technologicznym „Rzeszów Dworzysko”. Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

TW Metals jest dostawcą sztab aluminiowych dla producentów aeronautyki i ich podwykonawców, współpracuje m.in. z Boeingiem, Airbusem, Bombardierem, Embraerem. Amerykański koncern ma ponad 30 oddziałów – w USA, Azji, Europie, gdzie zatrudnia łącznie 800 osób. Tylko w 2017 roku obroty firmy wyniosły 600 mln dolarów.

Polski oddział TW Metals, który obecnie jest drugim co do wielkości oddziałem koncernu w Europie, swoją działalność zaczął na terenie byłej WSK Rzeszów (obecnie Pratt & Whitney). To największy klient amerykańskiego giganta.

Szefowie P&W namówili koncern, by otworzył swój oddział w Polsce. Skutecznie, bo firma przeniosła się do większych hal w Rudnej Małej koło Rzeszowa. Pracuje tam około 50 osób. Firma dostarcza produkty dla kontrahentów działających na polskim rynku oraz w Czechach, Słowacji, Rumunii, Niemczech i na Węgrzech.

Amerykanie postanowili poszerzyć swoją działalność na Podkarpaciu. Na terenie parku „Rzeszów-Dworzysko”, gdzie inwestorzy mogą liczyć na ulgi podatkowe, koncern wybuduje nowy zakład.

– Dworzysko jest wspaniale przygotowane do rozpoczęcia inwestycji w szybkim terminie. Bardzo nam na tym zależało – mówi Monika Ślusarczyk, dyrektor polskiego oddziału TW MetalsPodkreśla bardzo dobrą współpracę w załatwianiu formalności z pracownikami Starostwa Powiatowego w Rzeszowie, które zarządza strefą „Dworzysko”.

Fot. Materiały Starostwa Powiatowego w Rzeszowie. Na zdjęciu Monika Ślusarczyk, szefowa polskiego oddziału TW Metals

 

Budowa zakładu w parku będzie kosztowała ok. 20 mln zł. Powstanie hala produkcyjno-magazynowa o powierzchni 5 tys. m kw., a także zaplecze biurowo-socjalne (1000 m kw.). Jeżeli pogoda pozwoli, pierwsze prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. 

TW Metals zamierza zatrudnić ok. 20 osób. Na pracę będą mogli liczyć m.in. programiści, ponieważ jednym z nowych projektów amerykańskiej firmy jest utworzenie w Polsce działu programistów. To oni docelowo mają obsługiwać wszystkie oddziały koncernu w Europie, a także na całym świecie.

W nowym zakładzie amerykańskiego koncernu będą produkowane półprodukty wchodzące w skład silników lotniczych, przekładni, podwozi oraz części zarówno do małych samolotów ultralekkich, jak i dużych wąsko- i szerokokadłubowych.

W parku „Rzeszów-Dworzysko” dotychczas zainwestowało 12 firm. Jego tereny rozciągają się na ponad 83 ha, blisko położonych autostrady A4 i drogi ekspresowej S19, a także  sąsiadujących z magistralą kolejową E30 Niemcy – Polska – Ukraina. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

11 KOMENTARZE

 1. Kolejny żydowski blaszak na strefie.
  Gotowa infrastruktura za nasze pieniądze ulgi, dotacje. Co w zamian – 20 wakatów dla cieci, sprzątaczek i paru psów udających kierowników.
  Na co wy liczycie że ktoś tu będzie wspierał region?
  Pomagał w jakiś sposób?
  Dawał coś za darmo?
  Nie – po prostu tu było najtaniej na świecie. Takie dno.
  Mali, maluczcy choć tą całą imprezę w znacznym stopniu sponsorują nie mają szans na taki start w swoim własnym kraju.

 2. ileśdziesiat hektarów leży odłogiem i czeka na inwestora, a Ty będziesz wybrzydzał?
  firma budując własną halę zwiększa swój potencjał i możliwość rozwoju. Dzisiaj 20, za rok 40

 3. 20 pracowników, tylko zatrudnią? Tak nie powinny wyglądać inwestycje na Dworzysku. Tam budowane są właściwie same magazyny. Priorytetem w wyborze firmy powinno być to ilu ludzi zatrudni.

 4. Przecież oni nic nie produkują ot docinają takie kawałki (jak na zdjęciu)z gotowych przywożonych z zagranicy prętów itp. więc nikogo więcej nie zatrudnią kolejna wydmuszka przed wyborami dla frajerów a wy się jaracie. Amerykańskie firmy to największe sku…… nigdy nic bez ogromnego zysku nawet kosztem wyzysku.

 5. No nie to na poczatek : ochrona/ gońcy/ portierzy/ sprzątaczki/ sekretarki / monitoring / kierowcy/obsługa mediów = 20 pracowników a potem dalej do produkcji -nadzoru i dyrygowania ; O

 6. Efekt Plus potem Heating Instgaz a teraz jeszcze TW Metals. Rzeszów ma swoje 5 minut.
  Moje miasto pomalutku staje się magnesem dla firm i nowych mieszkańców. I oby to trwało jak najdłużej.

 7. Jak nic nie budowali to nic nie budowali. A teraz jakby się zmówili. Kolejna firma ogłasza swoją inwestycję u nas. Bedziemy potęgą

Comments are closed.