Amerykańskie samoloty wojskowe w Jasionce. „Odpowiedź na sytuację na Ukrainie”

Reklama

Lotnisko w Jasionce w czwartek wieczorem przyjęło pierwsze amerykańskie samoloty wojskowe. Żołnierze z USA mają się zaangażować w obronę Ukrainy przed inwazją Rosji.

 

Zdjęcia: Twitter.com / Mariusz Błaszczak 

Już w środę Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło, że w najbliższych dniach do Polski trafi niemal 2000 amerykańskich żołnierzy. Pentagon poinformował o wzmocnieniu obecności wojskowej USA w Polsce oraz innych częściach wschodniej flanki NATO (Rumunii i Niemczech). Ma to związek z wiszącym w powietrzu zbrojnym atakiem Rosji na Ukrainę. 

O wysłaniu do Polski dodatkowych amerykańskich żołnierzy w zeszłym tygodniu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, rozmawiał z Lloydem Austinem, sekretarzem obrony USA. – Wzmocnienie amerykańskiej obecności w Polsce o 1700 żołnierzy to mocny sygnał solidarności na możliwą agresję Rosji na Ukrainę – mówił w środę Mariusz Błaszczak. 

Jak podało MON, Stany Zjednoczone przemieszczą do Polski elementy Brygadowej Grupy Bojowej z 82. Dywizji Powietrznodesantowej z Fort Bragg (Karolina Północna). Dodatkowych 300 żołnierzy zostanie ulokowanych przez USA w Niemczech. Amerykańska operacja wojskowa ma wzmocnić wschodnią flankę NATO. 

Jak się okazuje, do sprowadzenia amerykańskich żołnierzy do Polski wykorzystywane jest także lotnisko w Jasionce koło Rzeszowa. Serwis Flightradar24, pokazujący lokalizację samolotów na mapie w czasie rzeczywistym, podał, że w czwartek ok. godz. 20:00 w Jasionce wylądowały pierwsze amerykańskie samoloty wojskowe.

Ani MON, ani przedstawiciele lotniska w Jasionce dotychczas nie odpowiedzieli nam na pytania dotyczące wieczornej operacji w podrzeszowskim porcie. Wiadomo, że w Jasionce wylądowały co najmniej trzy amerykańskie samoloty. Potwierdził to później wieczorem minister Mariusz Błaszczak.

„Trwa przygotowanie do przyjęcia sił głównych Brygadowej Grupy Bojowej z 82. Dywizji Powietrznodesantowej USA. W Polsce jest już grupa przygotowawcza. Łącznie w ramach przerzutu przybędzie 1700 żołnierzy. To wyraźny sygnał sojuszniczej solidarności w odpowiedzi na sytuację na Ukrainie” – napisał na Twitterze szef polskiego MON.

Przyjazd żołnierzy z USA do Jasionki potwierdza też to, że najemcy Centrum Wystawienniczo-Kongresowego (w sąsiedztwie lotniska) dostali polecenie opuszczenia wynajmowanych pomieszczeń. W czwartek wieczorem poinformowała o tym rzeszowska „Gazeta Wyborcza”. W CWK mają być zakwaterowani amerykańscy żołnierze. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama