Rzeszowski skoczek do wody 24-letni Andrzej Rzeszutek ze Stali Rzeszów pojedzie do tegoroczną olimpiadę w Rio de Janeiro w Brazylii! Takiego sukcesu Polska nie miała od 24 lat!

[Not a valid template]

 

–  Cieszę się, że spełniamy czyjeś oczekiwania. Teraz chciałbym się zakwalifikować się do finału igrzysk olimpijskich. To w tej chwili jest moim głównym celem – mówił na piątkowej konferencji w Rzeszowie Andrzej Rzeszutek, który na co dzień jest zawodnikiem Stali Rzeszów.

Ten historyczny sukces rzeszowski skoczek do wody zawdzięcza pomyślnemu startowi podczas niedzielnego Pucharu Świata w Rio, gdzie Andrzej Rzeszutek skacząc z 3-metrowej trampoliny wywalczył kwalifikację olimpijską. Na piątkowej konferencji 24-letniemu olimpijczykowi towarzyszył sztab trenerski, jego mama i dziewczyna, którzy nie ukrywali radości z osiągnięcia Andrzeja.

24-latek podczas Pucharu Świata zajął 23. miejsce w stawce 56. zawodników. Nie awansował do półfinału PŚ, ale wystarczyło to na zdobycie kwalifikacji olimpijskiej. Andrzej Rzeszutek rywalizację zaczynał od 22. miejsca po pierwszej serii skoków, Kolejne dwie próby za trzy i pół salta delfina w pozycji kucznej wypadły rewelacyjnie i zawodnik Stali Rzeszów przesunął się na 13. pozycję.

Po trzecim skoku, w którym 24-latek wykonał dwa i pół salta z dwiema śrubami w pozycji łamanej, Andrzej Rzeszutek awansował na 10. miejsce. – Rób to samo, co robisz na treningu. Nawet nie mam jakich wskazówek ci dać – mówił do skoczka trener Andrzej Kozdrański. Te słowa Kozdrański przywoływał na piątkowej konferencji w Rzeszowie.

Dwie kolejne próby już tak udane nie były i rzeszowianin zajął 23. miejsce. Dziś jednak wszyscy cieszą się z tego, że rzeszowianin pojedzie na olimpiadę do Rio de Janeiro, która odbędzie się w dniach 5-21 sierpnia br. Szczególnie, że wyjazd do Rio to efekt trzyletnich ciężkich przygotowań. Marzenie 24-latka, by wyjechać na olimpiadę, spełniło się.

Występ Andrzeja Rzeszutka na olimpiadzie w Rio planowany jest na 7 sierpnia. Rywalizować będzie 34 zawodników. 24-latek mierzy wysoko. Chce dojść do finału. Sukcesami już się może pochwalić. W 2009 r. zdobył wicemistrzostwo Europy juniorów w Budapeszcie. W tym samym roku i dwa lata później awansował do finałów Mistrzostw Świata, które odbyły się w Rzymie i Szanghaju. Za każdym razem był tam ósmy.

Andrzej Rzeszutek przygotowania do olimpiady planuje rozpocząć po 20 marca. W maju weźmie udział w Mistrzostwach Europy w Londynie.  W planach są też dwa obozy w Poznaniu i we Włoszech. 24-latek wraz z całym zespołem będzie w Brazylii 15 dni przed startem. W samej wiosce olimpijskiej ma się pojawić około 3 dni przed skokiem.

Andrzej Rzeszutek skoki do wody trenuje od 6. roku życia. Studiuje wychowanie fizyczne na Uniwersytecie Rzeszowskim. Pracę magisterską poświęca sportom wodnym. Zawodnik Stali Rzeszów przejdzie do historii. Jest drugim polskim skoczkiem do wody, który zakwalifikował się na olimpiadę. Wcześniej udało się to wówczas 16-letniemu Grzegorzowi Kozdrańskiemu, który w 1992 r. pojechał na olimpiadę do Barcelony. Grzegorz jest bratem bliźniakiem Andrzej Kozdrańskiego, który jest trenerem Andrzeja Rzeszutka.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama