Zdjęcie: Pixabay

Od 11 kwietnia do 16 czerwca w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie będzie można podziwiać twórczość Andy’ego Warhola, twórcy pop-artu i ikony popkultury!

Obecność wystawy prac Warhola w Rzeszowie, to efekt współpracy województwa podkarpackiego z Krajem Preszowskim. Słowaccy samorządowcy zaproponowali, we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej Andy’ego Warhola w Medzilaborcach, prezentację prac i artefaktów światowej sławy artysty w naszym regionie.

– Chętnie przystąpiliśmy do realizacji tego wspólnego przedsięwzięcia. Myślę, że wystawa będzie bardzo interesująca i stanowić będzie nie lada gratkę, nie tylko dla miłośników artysty – mówi Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki.

Wystawę będzie można obejrzeć w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie – od 11 kwietnia do 16 czerwca. Rzeszów i Podkarpacie dołączyło do zaszczytnego grona miejsc, gdzie wędruje wystawa poświęcona życiu i twórczości Andy’ego Warhola z uwagi na kompleksową modernizację muzeum w Medzilaborcach.

Specjalną wystawę udostępniono wcześniej w Dubrowniku (Chorwacja), zaś po ekspozycji rzeszowskiej trafi ona do francuskiej Nicei. Kuratorem wystawy jest Martin Cubjak, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola.

Andy Warhol jest jednym z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Uznawany za rewolucjonistę sztuki, twórcę pop-artu i ikonę popkultury. Artystą, który przeszedł drogę od dobrze prosperującego grafika reklamowego do artysty-gwiazdy o popularności porównywalnej z gwiazdami filmowymi czy idolami muzyki pop.

Warhol jest twórcą, którego sposób bycia, strój, kolor włosów, każdy gest staje się równie ważny, jak realizowana przez niego praca graficzna. Artystą ciągle komentowanym i budzącym zainteresowanie, twórcą obrazów przedstawiających puszki Coca-Coli, zupy Cambella, portretów znanych gwiazd oraz frapujących autoportretów.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Andy Warhol urodził się 6 sierpnia 1928 roku w Pittsburgu w Pensylwanii, jako Andrej Varchola. Jego rodzice, Andrij (Andrew) Varchola i Ulija (Julia) Justyna Zavacka, byli imigrantami. Pochodzili z mniejszości grekokatolików łemkowskich (rusińskich) z wioski Miková, usytuowanej na północy Słowacji.

W niedalekich Medzilaborcach istnieje Muzeum Sztuki Nowoczesnej gromadzące dzieła i pamiątki związane z artystą. Rzeszowska wystawa w całości oparta jest na zbiorach tego muzeum. Wystawa akcentuje korzenie Warhola, relacje z jego matką – Julią Zavacką Varcholą, jego wczesną twórczość, jak również prace ze szczytowego okresu popularności.

Michał Byćko, twórca koncepcji wystawy, celowo wymyślił projekt, aby czas zdrady, zmartwychwstania i zwycięstwa nad śmiercią był dla nas zarówno pamiątką, jak i nadzieją. – Wciąż jesteśmy duchowo zaangażowani w święta Wielkiej Nocy – mówi Byćko. 

– Wierzę, że święte symbole i motywy, które Warhol twórczo „zmodyfikował” z dzieł starych mistrzów w ostatniej części jego życia, mają jakiś związek z jego wiarą w Boga i podziwem dla wschodnio-chrześcijańskiego rytuału bizantyjskiego – dodaje Byćko, który liczy, że wystawa zmobilizuje odbiorców do głębszego poznania życia, działalności i filozofii Warhola.

Na wystawie będzie około 100 prac artysty. Bilety kosztują: 15 zł (normalny), 12 zł (ulgowy) i 10 zł (we wtorki). Wernisaż odbędzie się 11 kwietnia, o godz. 16:00. Wstęp bezpłatny. Prace Warhola będzie można oglądać we wtorki i środy, od 8:30 do 15:30, a od czwartku do niedzieli od 10:30 do 18:00, od 11 kwietnia także w soboty. 

Zdjęcie: materiały organizatorów

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama