Reklama

Anna Habało, było szefowa Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie, została wyrzucona z zawodu prokuratora. Decyzja w tej sprawie jest już ostateczna.

Prawomocną decyzję o wydaleniu Habało z zawodu prokuratora podjął w piątek sąd dyscyplinarny drugiej instancji przy Prokuratorze Generalnym.

– Anna Habało został wyrzucona z zawodu za uchybienie godności zawodu prokuratora. To jeszcze nie oznacza, że prokuratura może jej postawić zarzuty. Będzie się to mogło stać, jeżeli zapadnie prawomocna decyzja w drugim postępowaniu dotyczącym uchylenia jej immunitetu. A w tej kwestii ostatecznego rozstrzygnięcia jeszcze nie ma – mówią nasze źródła w Prokuraturze Krajowej.

Wydaje się to dość skomplikowane, że konieczne jest prawomocne uchylenie immunitetu Annie Habało, mimo, że formalnie nie jest już ona prokuratorem, a więc nie przysługuje jej żadna ochrona.

– Musi być ostatecznie uchylony immunitet, bo zarzuty, jakie mają być Habało postawione dotyczą okresu, kiedy ona pełniła funkcję prokuratora. To, że nim teraz już nie jest, nie ma znaczenia – tłumaczą nam prokuratorzy z PK.

Wyrzucenie Anny Habało z zawodu prokuratora (najsurowsza kara) to efekt wszczętego postępowania dyscyplinarnego po wybuchu w lipcu 2014 r. afery podkarpackiej, w którą zamieszani są podkarpaccy prokuratorzy, biznesmeni i politycy.

Warszawska prokuratura chce postawić Habało cztery zarzuty dotyczące korupcji, płatnej protekcji i przekroczenia uprawnień. Korumpować miał ją prezes firmy „Maante” z Leżajska, który jest głównym podejrzanym w aferze podkarpackiej.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Anna Habało szefową Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie była od 2007 r. Została odwołana 31 marca ub. r. Wcześniej przez kilka miesięcy była zawieszona po akcji CBA w lipcu 2014 r., gdy agenci przeszukali około 20 miejsc w całym kraju, by znaleźć dowody na korupcję w Ministerstwie Infrastruktury. CBA przeszukało m.in. gabinet Habało.

Zgodę na odwołanie Anny Habało z funkcji szefowej rzeszowskiej apelacji wydała Krajowa Rada Prokuratury. KRP uznała, że Habało „sprzeniewierzyła się ślubowaniu prokuratorskiemu oraz naruszyła zbiór zasad etyki zawodowej prokuratorów”.

W październiku ub. r. sąd dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym podjął nieprawomocne decyzje dotyczące wyrzucenia Anny Habało z zawodu i pociągnięcia jej do odpowiedzialności karnej. Obie decyzje Habało zaskarżyła. Pierwsza właśnie się uprawomocniła.

Anna Habało jest pierwszym w Polsce tak wysokiej rangi prokuratorem, który został odwołany ze stanowiska przed upływem kadencji.

(ram, kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama