Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Niemal 290 tys. wpisów w polskim internecie, które uderzają w Ukrainę i w Ukraińców, namierzyli w 2023 roku eksperci ze Stowarzyszenia Demagog i Instytutu Monitorowania Mediów. Wśród liderów powielających antyukraińską propagandę znów znalazł się rzeszowski poseł Grzegorz Braun z Konfederacji. 

Aż 82,4 proc. wszystkich antyukraińskich wpisów pojawiło się na X (dawnym Twitterze), co stanowiło 238 tys. przekazów, a 11,9 proc. opublikowano na Facebooku. Zasięg przekazów wyniósł ponad 54 mln potencjalnych kontaktów. Oznacza to, że statystyczny Polak powyżej 15. roku życia mógł blisko dwa razy spotkać się z treściami, o których mowa w raporcie.

Badanie pozwoliło na wyodrębnienie dziesięciu najbardziej zasięgowych kont na X oraz publicznych profili na Facebooku szerzących antyukraińską propagandę.

– Gdyby dowolny podmiot chciał dotrzeć do nas z tym antyukraińskim przekazem w formie reklamy, musiałby zapłacić 189 mln złotych. Ewidentnie mamy do czynienia z dużym dotarciem przekazu. Szkoda tylko, że jest on dezinformacją i nie przynosi niczego dobrego – podkreśla Monika Ezman, dyrektor Centrum Zarządzania Jakością i Działu Analiz w IMM.

Zdjęcie: Demagog i IMM

Grzegorz Braun na szczycie

Jako lidera zestawienia wyniki badania wskazały rzeszowskiego posła Konfederacji Grzegorza Brauna. Jego profil na Facebooku uplasował się na pierwszym miejscu pośród kont, które najaktywniej powielały antyukraińską propagandę, a w serwisie X zajął drugie miejsce.

Braun pisał m.in.: „STOP ukrainizacji Polski! I STOP banderyzacji polskiej racji stanu!”, a także opublikował film „Ukrainizacja Polski w praktyce”. Publikował też fałszywe informacje atakujące Ukraińców. Braun powielił nieprawdziwą informację, jakoby rząd przygotowywał specjalny program preferencyjnego zakupu mieszkania wyłącznie dla Ukraińców.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!
Zdjęcie: Demagog i IMM

W zestawieniu wystąpiły również partyjne fanpage Korony Polskiej i Ruchu Narodowego, które wchodzą w skład Konfederacji.

Łukasz Grzesiczak, analityk Demagoga, mówi, że niedawno prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie z Tuckerem Carlsonem m.in. manipulował informacjami na temat współczesnej Polski i jej historii. Na antypolską propagandę Kremla kierowaną do społeczności międzynarodowej i Rosjan zareagował polski MSZ i media.

– Tym łatwiej identyfikować się nam z Ukraińcami, którzy od lat są na celowniku propagandy Kremla. Dlatego po raz kolejny w raporcie zwracamy uwagę na nieprawdziwe informacje, manipulacje, nieuzasadnioną generalizację i mowę nienawiści. Ich ofiarami są Ukraińcy i Ukraina, a jej przekaz jest zgodny z narracją Kremla – mówi Łukasz Grzesiczak.

Zdjęcie: Demagog i IMM

O badaniu

Analitycy Demagoga i Instytutu Monitorowania Mediów skoncentrowali się na 18 kluczowych słowach, które najczęściej były używane do deprecjonowania Ukrainy i Ukraińców ze względu na ich przynależność narodową, m.in.: ukry, ukropol, ukrainizacja, banderyzacja czy hasztagi #StopUkrainizacjiPolski, #StopBanderyzacji.

Według raportu w 2023 roku w polskim internecie zidentyfikowano 288 850 wpisów o antyukraińskim charakterze.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama