„To wyróżnienie będzie dla artysty czymś szczególnym i wyjątkowym. Dla miasta posiadanie w szeregach honorowych obywateli tego wybitnego muzyka będzie niewątpliwym prestiżem” – napisano w liście do przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa Andrzeja Deca.

[Not a valid template]

 

Autorem listu jest Bartłomiej Skubisz z magazyn Day&Night. Opublikowano go na stronie petycje.pl, gdzie można poprzeć apel.  Do tej pory pod petycją podpisało się 19 osób.

„Aż ciężko mi uwierzyć, że Tomasz Stańko jeszcze nie jest honorowym obywatelem Rzeszowa!” – napisał w komentarzu Maciej Czarnik.

„Tomasz Stańko to jeden z najlepszych jazzmanów w Polsce i doskonale reprezentuje miasto Rzeszów. Dlatego też popieram owy apel w stu procentach” – to komentarz Adriana Mroza. „Czas ku temu najwyższy!!!” – uważa Paweł Otto. „Zdecydowanie należy się Honorowe Obywatelstwo, dziwne, że jeszcze nie posiada!” – napisał Wiesław Skubisz. „Komentarz jest zbędny. TO oczywiste!”  – uważa Andrzej Godek.

W liście do przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa Andrzeja Deca napisano, że Tomasz Stańko to jeden z najwybitniejszych żyjących trębaczy jazzowych, kompozytor, człowiek kultury, który urodził się w Rzeszowie i przy każdej możliwej okazji manifestuje przywiązanie i sentyment do rodzinnego miasta. W liście do przewodniczącego Deca przypomniano dotychczasowych dorobek artystyczny Stańki.

Tomasz Stańko został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej”, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury muzycznej, za osiągnięcia w pracy artystycznej”. Otrzymał też Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis i wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W ostatnim wywiadzie dla miesięcznika Day&Night Tomasz Stańko powiedział, że choć w Rzeszowie mieszkał tylko do 6. roku życia, to  czuje się przede wszystkim rzeszowianinem.

„Zawsze, kiedy spotykamy się z Vitoldem Rekiem powtarzamy, że my jesteśmy z Rzeszowa! Kiedyś po koncercie wziąłem taksówkę i przejechałem przez Zwięczycę. Niewiele pamiętałem, ale było tam jedno miejsce, które kojarzyło mi się z dzieciństwem. Tam nadal mieszka moja rodzina. W Rzeszowie jest córka jednego z moich wujków, a jej brat Wojtek Stańko mieszka w Krośnie. Utrzymujemy ze sobą kontakt” – powiedział w wywiadzie Stańko.

„Staram się dbać o siebie. Taki jestem, takie mam geny. Być może to Rzeszów, rzeszowiacy tacy są (śmiech). Gratuluję gospodarzom miasta, bo jest naprawdę piękne. Inwestuję trochę w nieruchomości, to może na stare lata kupię sobie coś w tej Zwięczycy (śmiech)” – dodał artysta.

„Uważamy, że Pan Tomasz Stańko jest świetnym ambasadorem miasta Rzeszów oraz jednym z najwybitniejszych person, jakie przyszły na świat w Rzeszowie. Wierzymy, że zostanie on wpisany w poczet Honorowych Obywateli Miasta Rzeszów oraz że to wyróżnienie będzie dla artysty czymś szczególnym i wyjątkowym. Dla miasta posiadanie w szeregach honorowych obywateli tego wybitnego muzyka będzie niewątpliwym prestiżem” – uważa autor listu Bartłomiej Skubisz.

Petycję można podpisywać TUTAJ.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama