Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Konrad Fijołek

– Jest doświadczonym samorządowcem znającym doskonale realia naszego miasta – czytamy w apelu klubu Rozwój Rzeszowa w sprawie przyspieszonych wyborów na prezydenta miasta. 

Rozwój Rzeszowa jest największym klubem w Radzie Miasta Rzeszowa, ma 15 radnych, był politycznym zapleczem Tadeusza Ferenca, który 10 lutego, po ponad 18 latach urzędowania, zrezygnował ze stanowiska prezydenta miasta. Na radnych tego klubu w 2018 roku w wyborach samorządowych głosowało ok. 40 tys. mieszkańców. 

Ale Ferenc, odchodząc z ratusza, na swojego następcę wskazał Marcina Warchoła z Solidarnej Polski, wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS. Warchoł ogłosił start w wyborach, zapowiedział, że będzie kontynuował „dzieło Ferenca”. 

Opozycja parlamentarna – Platforma Obywatelska, PSL, Lewica, Ruch 2050 Szymona Hołowni – wciąż deklaruje, że w wyborach, które są planowane na 9 maja, wystawi jednego kandydata, który będzie miał poparcie także ruchów i stowarzyszeń miejskich. 

W gronie potencjalnych kandydatów jest m.in. Konrad Fijołek, lider Rozwoju Rzeszowa. Problem w tym, że na niego nie chcą postawić regionalne struktury PO, w środę Platforma na prezydenta zarekomendowała Teresę Kubas-Hul.   

Fijołka jest gotowa poprzeć Lewica, Ruch Hołowni i finalnie PSL, który póki co stawia na Edwarda Słupka, szefa rzeszowskiej spółdzielni mieszkaniowej „Zodiak”. Wewnątrz opozycji wciąż trwają negocjacje, kogo ostatecznie wybrać. 

Egzamin z naszej dojrzałości

W czwartek apel w sprawie wyborów na prezydenta Rzeszowa wystosował Rozwój Rzeszowa. Czytamy w nim, że Rzeszów „znalazł się obecnie w bezprecedensowym momencie swojej historii” i stoi przed wyborem kierunku dalszego rozwoju miasta. 

Radni Rozwoju Rzeszowa twierdzą, że „ten ważny moment i wybór w dziejach Rzeszowa” zbiega się także z „poważnym kryzysem oraz zagrożeniem wolności i demokracji w naszym kraju”. „Siły polityczne, które niszczą demokrację, samorząd i zawłaszczają Polskę, chcą obecnie także zawłaszczyć Rzeszów i uczynić go swoim łupem politycznym” – czytamy.

Radni Rozwoju Rzeszowa są przekonani, że wszystkim siłom politycznym w mieście oraz rzeszowskim organizacjom społecznym, które w pierwszym rzędzie swoich wyznawanych wartości stawiają demokrację i samorządność mieszkańców, „zależy, aby Rzeszów nie stał się politycznym trofeum w rękach ekipy rządzącej”.

„Ta obrona, to wielka odpowiedzialność jaka spoczywa na nas wszystkich, zaangażowanych w życie społeczne i gospodarcze miasta. To egzamin z naszej dojrzałości i zdolności współpracy” – czytamy dalej w apelu radnych. 

Ich zdaniem, kluczowym będzie współpraca w zbliżającej się kampanii, a także współpraca w całym okresie powyborczym. Rozwój Rzeszowa podtrzymuje potrzebę wyłonienia jednego kandydata, popieranego przez „możliwie wszystkie prodemokratyczne organizacje”. 

Ma precyzyjną wizję rozwoju miasta

Rozwój Rzeszowa w apelu przypomina, że Konrad Fijołek „wyraził gotowość i wolę kandydowania” w wyborach na prezydenta Rzeszowa. Radni tego klubu apelują do wszystkich rzeszowskich stowarzyszeń społecznych i partii o poparcie Fijołka.

Klub przypomina, że Konrad Fijołek obecnie nie jest członkiem żadnej partii (w przeszłości był w SLD), urodził się i wykształcił w Rzeszowie, całe swoje życie zawodowe oraz działalność społeczną poświęcił miastu.

„Jest doświadczonym samorządowcem znającym doskonale realia naszego miasta, przy tym człowiekiem młodym, zaangażowanym i mającym precyzyjną wizję Rzeszowa jako nowoczesnego miasta” – twierdzą w apelu radni Rozwoju Rzeszowa. 

Konrad Fijołek – człowiek kompromisu

Na koniec dodają, że Konrad Fijołek „sprawnie kieruje” klubem, w którym są przedstawiciele różnych środowisk społeczno-zawodowych i osiedli. „I w całej swojej działalności samorządowej dał się poznać przede wszystkim jako człowiek kompromisu, potrafiący łączyć i wypracowywać wspólne rozwiązania” – napisano w apelu. 

Podpisało go 14 radnych Rozwoju Rzeszowa: Krystyna Stachowska, Danuta Szyszka, Maria Warchoł, Ewelina Fijołek, Sławomir Gołąb, Tomasz Kamiński, Zdzisław Kędzior, Daniel Kunysz, Mirosław Kwaśniak, Tadeusz Ożyło, Bogusław Sak, Robert Walawender, Witold Walawender i Waldemar Wywrocki.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama