Zdjęcie: Materiały Politechniki Rzeszowskiej

Sukces dr inż. Joanny Marnik z Politechniki Rzeszowskiej. Stworzona przez nią aplikacja BlinkMouse zdobyła pierwsze miejsce w plebiscycie „Soczewki Focusa 2017” w kategorii innowacji informatycznych. 

Wynalazek pozwala na obsługę komputera osobom sparaliżowanym, które poruszają jedynie powiekami, z powodzeniem zastępuje mysz komputerową. 

Dr Joanna Marnik  z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej stworzyła aplikację „BlinkMouse”, która poprawia życie osób niepełnosprawnych. Aplikacja zdobyła pierwsze miejsce w plebiscycie „Soczewki Focusa 2017” w kategorii innowacji informatycznych i drugie miejsce w całym plebiscycie. 

Do skorzystania z BlinkMouse wystarczy dowolna kamera internetowa podłączona do komputera i ustawiona naprzeciw twarzy użytkownika. Wizyjna myszka BlinkMouse przeznaczona jest dla osób, które mogą komunikować się jedynie przy pomocy mrugnięć.

– Osoby takie zazwyczaj przykute są do swoich łóżek w domach, nie spotyka się ich na ulicach, więc przeciętnemu człowiekowi wydaje się, że jest ich niewiele. Nawet jeśli z mojej aplikacji skorzysta tylko kilka osób, to i tak warto było ją stworzyć – uważa dr Joanna Marnik.

Zdjęcie: Materiały Politechniki Rzeszowskiej

Podstawowa wersja aplikacji jest darmowa i można ją pobrać ze strony Politechniki Rzeszowskiej. Wersja pełna jest rozprowadzana przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Dysfunkcjami Rozwojowymi BRUNO.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dr Marnik planuje w dalszym ciągu pracować nad rozwiązaniami dla osób niepełnosprawnych. – Pomysłów mam wiele, niektóre w trakcie realizacji, inne jeszcze w sferze planów. Mam nadzieję, że ujrzą w niezbyt odległej przyszłości światło dzienne – mówi dr Joana Marnik.

Aplikacja BlinkMouse w plebiscycie konkurowała z takimi rozwiązaniami jak robot do nauki języków, cyfrowy długopis zamieniający pisany tekst na postać cyfrową, muzealne „selfie”, czy wirtualny prawnik.

Plebiscyt na najciekawsze polskie innowacje organizowany był po raz dziewiąty. Internauci głosowali na przełomowe przedsięwzięcia naukowe i technologiczne w trzech kategoriach innowacji: technicznej, medycznej i informatycznej.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama