Jeden z najbardziej znanych w Polsce i na świecie architektów Robert Konieczny będzie gościem „Bliskich spotkań z Architekturą” w ramach kolejnej edycji ArchiCZWARTKÓW w Rzeszowie.

[Not a valid template]

 

„Bliskie spotkania z Architekturą” organizuje rzeszowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Spotkanie z Robertem Koniecznym odbędzie się 7 kwietnia, oczywiście w czwartek, w sali ślubnej ratusza o godz. 17:00.

– Robert Konieczny przyjedzie na wykład na temat budownictwa i inwestycji, które prowadzi jego biuro. Będą tym zainteresowani najbardziej budowlańcy i architekci, zarówno młodzi studenci jak i działający w branży przez dłuższy okres.  Będzie to raczej wykład na temat kształtowania architektury, pomysłów, sprzedawania projektów – zapowiada Maciej Jamroży, organizator cyklu „Bliskie spotkania z Architekturą”, w ramach których wystąpi Robert Konieczny.

Laureat wielu nagród

Pochodzący ze Śląska Robert Konieczny prowadzi biuro KWK Promes. Jego pracownia została wymieniona,  jako jedyna w Polsce współczesna pracownia, która wniosła wkład w rozwój architektury europejskiej.

W 2007 r. magazyn „Wallpaper” zaliczył pracownię Roberta Koniecznego do 101 najbardziej ekscytujących biur architektonicznych na świecie. A sam Konieczny jest uznawany za skandalistę w branży architektonicznej, pewnie dlatego, że nie obawia się postawić na unikalność i kreatywność, a przede wszystkim projekty budowli tworzy na miarę ich mieszkańców.

„Wallpaper” okrzyknął Koniecznego „nadzieją światowej architektury”.

„Rzeczy typowe są złe. To tak, jakbyśmy zrobili jeden rozmiar buta: komuś może byłoby w nim dobrze, ale większości – niekoniecznie. Tak samo jest z typową architekturą” – mówił w jednym z wywiadów Robert Konieczny.

Dodatkowo wspomnieć można tylko, że projekty Koniecznego zdobyły wiele nagród i wyróżnień. W 2008 r. Międzynarodowe jury Museum of Architecture and Design w Chicago zaliczyło Dom Aatrialny i Dom Ukryty do najlepszych budynków świata.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W 2012 r. Robert Konieczny został niezależnym ekspertem Fundacji Miesa van der Rohe. Był też ośmiokrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe. Jest laureatem prestiżowej nagrody House of the Year 2006 za projekt Domu Aatrialnego zwyciężając w konkursie portalu World Architecture News na najlepszy dom mieszkalny na świecie.

W 2007 r. pracownia KWK Promes znalazła się na liście 44 najlepszych młodych architektów świata wydawnictwa „Scalae”. W 2008 roku Konieczny został także laureatem „Europe 40 under 40”, przyznawaną przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies and The Chicago Athenaeum.

Gwiazdy architektury

Spotkanie z Robertem Koniecznym to część projektu ArchiCZWARTKI, w który zaangażowany jest rzeszowski SARP. Organizowane są wykłady z architektami z cyklu „Bliskie spotkania z Architekturą” Poprzednim razem wystąpili m.in. Piotr Musiałowski, odbył się także wernisaż Zbigniewa Święcińskiego.

– Na „Bliskie spotkania z Architekturą” zapraszane są gwiazdy architektury, czyli osoby, które w skali kraju, a nawet świata, osiągnęły uznanie. Dzielą się swoimi doświadczeniami zawodowymi, opowiadają o projektach, o pracy w biurze – mówi Agnieszka Puchyr, współorganizatorka wydarzenia.

Wstęp na spotkanie z Robertem Koniecznym jest bezpłatny. Dodatkowo po zakończeniu wykładu w ratuszu, SARP organizuje w swojej siedzibie (ul. Rynek 8) spotkanie networkingowe z architektami, z którymi będzie można pogawędzić o fachu. Towarzyszyć temu będzie prezentacja i degustacja herbat z całego świata.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama