Plakat: Anna Sarvira / supportukraine-pic.com
Reklama

To będzie wystawa przedstawiająca prace ukraińskich artystów. Plakaty najlepszych ilustratorów i grafików oraz obrazy wybitnego malarza i ikonopisarza Danyla Movchana ze Lwowa będzie można oglądać od środy, 23 marca.

Danyl Movchana jest absolwentem Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych, należy do grona najbardziej znanych współczesnych ukraińskich twórców ikon. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach oraz zdobią świątynie w Ukrainie, Polsce, Białorusi, Francji, Włoszech, Niemczech, Finlandii, Kanadzie, USA. Były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach, m.in. w Paryżu, Poznaniu, Wrocławiu, Kijowie, Bukareszcie.

Sztuka sakralna Danylo Movchana przejawia się w prostych, archetypicznych formach (koło, prostokąt, krzyż), w kolorach (czerwonym, niebieskim, białym) oraz w bardziej doczesnych i skomplikowanych wizerunkach, czyli portretach świętych lub pejzażach.

Obrazy Danylo Movchana będzie można zobaczyć w wersji cyfrowej. Zostaną zaprezentowane na ekranach w przestrzeni wystawienniczej Rzeszowskich Piwnic

Tam również będą plakaty autorstwa najlepszych ukraińskich artystów, skupionych wokół kijowskiego Klubu Ilustratorów Pictoric. Należą do nich: Anna Ivanenko, Anton Abo, Illya Uhnivenko, Jenya Polosina, Kostya Martsenkivskyi, Mari Kinovych, Masha Foya, Oksana Drachkovskaya, Oleg Gryshchenko, Oleksandr Shatokhin, Romana Ruban, Veronika Kotyk, Yulia Vus. Ich prace były już prezentowane podczas festiwalu Wschód Kultury w Lublinie.

Klub Pictoric to społeczność ukraińskich ilustratorów  i grafików, z których każdy wyróżnia się unikalnym stylem, wpisującym się w najnowsze trendy w grafice. Dziś autorzy Pictoric tworzą ilustracje, plakaty i komiksy, które wspierają Ukrainę i jej obywateli oraz inspirują świat do walki o wolność i demokrację.

Odzwierciedlają horror na wschodniej granicy, ale dają również nadzieję na lepsze jutro. Ich celem jest propagowanie prawdziwych informacji o rzeczywistości, w której się znajdują.

Prezentowane na wystawie plakaty pochodzą ze strony www.supportukraine-pic.com, która powstała, aby walczyć przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę i wspierać duchowo jej mieszkańców. Autorzy prac zachęcają do tego, by publikować plakaty, dzielić się ilustracjami w mediach społecznościowych oraz organizować wystawy.

Wernisaż odbędzie się w Rzeszowskich Piwnicach w środę, 23 marca, o godzinie 18:00. Wstęp jest wolny. Wystawa prac ukraińskich artystów będzie do 5 kwietnia.

Plakat: Mari Kinovych / supportukraine-pic.com

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama