Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

Pasażerowie skarżą się, że przejazd miejskimi autobusami w Rzeszowie bez klimatyzacji to horror w biały dzień. Ludzie starsi prawie mdleją. ZTM i miejska spółka przewozowa twierdzą, że robią wszystko, co mogą, aby ulżyć pasażerom.

Upały dają wszystkim się we znaki, w tym też pasażerom autobusów MPK.

„To skandal i jedna wielka masakra, jakie autobusy są wypuszczane w takie upały, jakie mamy teraz. Bez klimatyzacji. Osoby starsze prawie mdleją. Za co my płacimy?” – pyta w liście do naszej redakcji pani Monika, Czytelniczka Rzeszów News.

Okazuje się, że tabor miejskich autobusów, który na co dzień obsługuje wszystkie linie MPK, liczy sobie 179 pojazdów, z czego tylko 81 ma klimatyzację. To kupione w ostatnich latach Mercedesy i Autosany.

– Z konieczności codziennie z zajezdni wypuszczamy co najmniej 165 autobusów.  To nie jest tak, że pojazdy z klimatyzacją oszczędzamy. One w ciągu dnia wszystkie są w ruchu. W zajezdni zostają tylko te najstarsze i te, które wymagają naprawy – wyjaśnia Marek Filip, prezes MPK Rzeszów.

– Problem jest nam znany, a pasażerowie przesadzają. W ciągu dnia jeżdżą wszystkie autobusy klimatyzowane. Trzeba też wziąć pod uwagę, że do danego pojazdu jest przypisany kierowca, któremu należy się 15-minutowa przerwa. Jak o odpoczywa, to wówczas musi wyjechać inny autobus – dodaje Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Szansa na to, że w przyszłe wakacje komfort jazdy autobusem MPK w upalne dni się poprawi jest duża, ponieważ w 2018 roku na rzeszowskie ulice ma wyjechać 40 nowych autobusów, w tym 30 18-metrowych, przegubowych i 10 zwykłych 12-metrowych.

Ponadto, we wrześniu przyszłego roku na rzeszowskie ulice ma również wyjechać 10 elektrycznych autobusów.

Docelowo ZTM zamierza w najbliższych latach kupić 130 autobusów, w tym 20 elektrycznych lub hybrydowych. Miasto chce, by wszystkie nowe pojazdy na rzeszowskich drogach jeździły najpóźniej w 2019 r. Wartość całego projektu dotyczącego unowocześniania w Rzeszowie transportu publicznego wynosi ponad 165 mln zł.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama