Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News
Reklama

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie umożliwi autobusom Związku Gmin PKS zatrzymywanie się na przystanku przy Galerii Rzeszów.

Zgodę na to wyrazili we wtorek rzeszowscy radni podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Przystanek autobusowy przy Galerii Rzeszów przy al. Piłsudskiego był jednym z 43 przy których mogą się zatrzymywać wyłącznie autobusy, obsługiwane na co dzień przez MPK. ZTM jest właścicielem 600 przystanków.

Od dłuższego czasu pasażerowie autobusów ZG PKS narzekają na to, że nie mogą wysiadać w ścisłym centrum Rzeszowa. Wkrótce nastąpi nieznaczna poprawa. – Przystanek przy Galerii Rzeszów udostępnimy ZG PKS jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia – mówi nam Anna Kowalska, dyrektor ZTM. 

Liczba przystanków, które są na wyłączność miejskich autobusów, zmniejszy się do 42. ZTM trzyma je tylko dla siebie w obawie, że jeżeli wpuściłby na nie autobusy i busy innych przewoźników, to autobusy MPK byłyby opóźnione na skutek zapchania zatok. Sprawy nie ułatwia fakt, że wielu innych przewoźników bilety wciąż sprzedaje tylko w pojazdach. 

Pomysł udostępnienia przystanku przy Galerii Rzeszów dla autobusów ZG PKS we wtorek poparli radni wszystkich klubów. – To zachęci mieszkańców okolicznych gmin, by przesiadali się do miejskich autobusów i nie korzystali z samochodów – ocenia Marcin Fijołek, szef opozycyjnego klubu PiS w Radzie Miasta Rzeszowa. 

Uczniowie się nie spóźnią 

Z tej zmiany najbardziej będą zadowoleni uczniowie. – Uczniowie Zespołu Szkół przy ulicy Towarnickiego, VI LO i II LO nie będą się spóźniać na lekcje. Wielokrotnie ten problem do mnie i do ratusza sygnalizowały samorządy Głogowa Małopolskiego i Trzebowniska – zwraca uwagę radny Tomasz Kamiński z proprezydenckiego Rozwoju Rzeszowa. 

– Idziemy w kierunku ściślejszej współpracy z przewoźnikami sąsiednich samorządów – zapowiada Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, który z kolei liczy na to, że miasto udostępniając przewoźnikami kolejne przystanki będzie lepiej skomunikowane. Fijołek chce, by przewoźnicy uruchamiali nowe trasy, a nie konkurowali z MPK na istniejących liniach. 

Nie bez znaczenia jest to, że miasto chce ciąć koszty w utrzymaniu przystanków. W projekcie przyszłorocznego budżetu Rzeszowa zapisano ok. 11 mln zł na rozbudowę i przebudowę zatok autobusowych. Ta przy Galerii Rzeszów ma zostać wydłużona. Jeżeli zima będzie sroga, to ten plan zostanie przesunięty na wiosnę przyszłego roku. 

Dalej na bilecie zintegrowanym 

Udostępnienie przystanku przy Galerii Rzeszów dla ZG PKS ma też zachęcać do kupowania biletów zintegrowanych (są od września). – Sprzedaż jest nadspodziewanie dobra – wyższa o 20 proc. niż przewidywaliśmy. Kolejne przystanki być może też oddamy innych przewoźnikom, gdy zoptymalizujemy rozkład jazdy – zapowiada Anna Kowalska. 

Na kolejną sesję (14 grudnia) ma trafić projekt uchwały, który zakłada wydłużenie odcinków, na których będą mogły jeździć autobusy na łączonych biletach ZTM i ZG PKS. Szczegóły mają być omówione na spotkaniu w najbliższy czwartek. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama