Zdjęcie: Pixabay

Jeden z projektów zgłoszonych do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2024 rok dotyczy budowy automatycznych toalet miejskich w Rzeszowie.

W piątek (21 lipca) o północy zakończył się nabór projektów do RBO 2024. „Mamy rekordową liczbę” – zakomunikował na Facebooku Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Zapowiedział, że miasto więcej informacji przekaże w poniedziałek, 24 lipca. – To dla nas bardzo ważne, że chcecie z nami projektować Rzeszów” – dodał prezydent. 

Toalety w 10 miejscach

Jednym ze zgłoszonych projektów do RBO 2024 jest montaż w Rzeszowie w automatycznych toalet miejskich, których brakuje w mieście, szczególnie na terenach zielonych. Mieszkańcy od lat upominają się o toalety. Autorem projektu jest Patrycja Pawlak-Kamińska, współprzewodnicząca rzeszowskiej Lewicy i miejska aktywistka. 

Projekt zakłada montaż 10 toalet na Placu Wolności, w Parku Sybiraków, na Lisiej Górze, bulwarach, w Parku Solidarności, Parku Jedności Polonii z Macierzą, okolicach fontanny multimedialnej przy al. Lubomirskich, Parku Inwalidów Wojennych, Parku Papieskim i w okolicach dworców PKP i PKS. 

– Z pozoru prozaiczna sprawa, jaką są toalety miejskie, ma jednak olbrzymie znaczenie dla komfortu codziennego funkcjonowania wielu grup społecznych. Współcześnie nawet w dużych polskich miastach publicznych toalet jest mało, co powoduje spore ograniczenia – opisuje projekt Patrycja Pawlak-Kamińska. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Toalety miałyby być wyraźnie oznakowane, również w alfabecie Braille’a, wyposażone w przewijak dla niemowląt, z wygodnym podjazdem, uchwytami i przyciskami na takiej wysokości, by z toalet swobodnie mogli też korzystać niepełnosprawni. Toalety miałyby mieć też opcję automatycznego sprzątania, a krany i suszarki byłyby bezdotykowe. 

Weryfikacja projektów 

Teraz projekt zamontowania toalet przejdzie weryfikację przez miejskich urzędników. Jeżeli zostanie pozytywnie zaopiniowany, to będzie on umieszczony w kategorii ogólnomiejskich projektów, w której pula wynosi 2 mln zł. W tej kategorii sfinansowany będzie tylko jeden projekt z największą ilością głosów mieszkańców. 

Projekty zgłoszone do RBO 2024 będą weryfikowane od 24 lipca do 18 sierpnia. Głosowanie potrwa od 8 września do 8 października. Wyniki poznamy 13 października.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama