Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

14 kolejnych autobusów, napędzanych gazem i energią elektryczną, będzie miał Rzeszów. Wyprodukują je firmy Autosan i Solaris. 

Przetarg podzielono na trzy części. W pierwszej miasto zamówiło 10 autobusów 12-metrowych, zasilanych gazem CNG. Tu oferty złożyło trzech producentów: sanocki Autosan, Solaris Bus & Coach i MAN Truck & Bus Polska. Miasto wybrało ofertę Autosanu – 18,01 mln zł. Dwie pozostałe wynosiły odpowiednio: 19,65 mln i 21,58 mln zł.

Druga część przetargu dotyczyła 18-metrowych autobusów (przegubowych), także zasilanych gazem CNG. O kontrakt Solaris bił się z MAN-em. – Wybrano ofertę Solarisa – mówi Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. Solaris za dwa przegubowce otrzyma 5,18 mln zł, autobusy MAN-a były droższe – 6,14 mln zł.

W przypadku trzeciej częściej przetargu – na dwa elektryczne przegubowce – miasto nie miało wyboru. Ofertę na stole położył tylko Solaris – na 8,09 mln zł, i została ona wybrana. 

Autobusy gazowe z pierwszej części przetargu dotrą do Rzeszowa w ciągu 54 tygodni od daty podpisania umowy z Autosanem. Jeśli chodzi o drugą część, to pojazdy przyjadą do Rzeszowa w ciągu 43 tygodni od podpisania umowy. W przypadku trzeciej części termin to 60 tygodni. Zakupy będą dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Aktualnie w Rzeszowie jest 226 autobusów, obsługiwanych przez MPK. Ich średnia wieku to 8 lat.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama