Zdjęcie: Materiały PKS Rzeszów
Reklama

Związek Gmin PKS musi ogłosić nowy przetarg na zakup 15 autobusów. Sanocki Autosan, który go wygrał, zrezygnował z podpisania umowy.

Spółka PKS przeżywa problemy. Od 1 grudnia br. zlikwiduje i zawiesi na 17 liniach międzygminnych kilkadziesiąt kursów. Przewoźnikowi brakuje kierowców, a ci, którzy zostali niedawno prowadzili akcję protestacyjną domagając się podwyżek. Związkowcom udało się dojść do porozumienia z zarządem spółki.   

Pasażerowie PKS od dawna narzekają na jakość świadczonych usług przez przewoźnika. Miały się one poprawić dzięki zakupowi w tym roku 54 nowych autobusów, które zastąpią wysłużone MAN-y i Solbusy. Zakup nowych autobusów podzielono na dwa etapy.

W pierwszym przetargu Związek Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa (właściciel rzeszowskiego PKS) kupił 39 autobusów marki Iveco, które ma dostarczyć ABP Bus&Coach ze Słupska. Pierwszych 25 miało się pojawić jesienią br., pozostałe do końca lutego 2019 r.

Z pierwszej partii dotychczas przyjechało 15, ale żaden z autobusów jeszcze nie wyjechał w trasę.- Autobusy są doposażane, trwają procedury odbioru – tłumaczy Remigiusz Wzorek, przewodniczący ZG PKS. Kiedy wyjadą na ulice? – Niezwłocznie – odpowiada Wzorek, nie podając żadnego konkretnego terminu.

Pozostałych 10 autobusów dealer Iveco ma dostarczyć jeszcze w tym roku. 

Dużo gorsza sytuacja jest z drugim przetargiem na zakup 15 autobusów. W sierpniu br. wygrał go sanocki Autosan, który zaoferował ok. 17,5 mln zł. ZG PKS postawił warunek, że pojazdy mają być dostarczone do końca lutego 2019 roku. Gdy przyszło do podpisania umowy, Autosan się wycofał.

– Firma chciała, by termin dostawy autobusów przedłużono jej do 30 czerwca 2019 r., twierdząc, że lutowego terminu nie jest w stanie dotrzymać. Nie mogliśmy tego zrobić, ponieważ byłoby to niezgodne z zapisami przetargu – twierdzi Remigiusz Wzorek. 

ZG PKS jest zmuszony rozpisać nowy przetarg, bo Autosan był jedyną firmą, która wystartowała w tym postępowaniu i nie było możliwości sięgnięcia po ofertę konkurencji. Pierwotny plan zakładał, że Związek na zakup łącznie 54 autobusów wyda ok. 55 mln zł. 

ZG PKS tworzy dziewięć podrzeszowskich gmin: Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Małopolski, Krasne, Świlcza, Trzebownisko i Tyczyn. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.