Zdjęcie: Krzysztof Sitkowski / KPRP
Reklama

St. bryg. Andrzej Babiec, podkarpacki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, odebrał nominację generalską z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Prezydent Duda, na wniosek Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji, nadał stopień nadbrygadiera podkarpackiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP. Andrzej Babiec odebrał nominację generalską z rąk Andrzeja Dudy w sobotę (4 maja br.) podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Zdjęcie: Krzysztof Sitkowski / KPRP

46-letni nadbryg. Andrzej Babiec urodził się w Mielcu. Po ukończeniu Technikum Budowlanego w Tarnobrzegu w 1992 r. rozpoczął studia w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Pracę w straży pożarnej rozpoczął w 1996 roku – w Tarnobrzegu.

W 1997 r. Andrzej Babiec brał udział w akcji powodziowej na terenie gmin Połaniec i Łubnice. W 1998 r. ukończył studia magisterskie na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 2001 r. uczestniczył w działaniach powodziowych na terenie gminy Gorzyce. Jako dowódca prowadził ewakuację ludzi, zwierząt oraz mienia z zalanych terenów.

W 2002 r. Andrzej Babiec objął stanowisko naczelnika Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego. W czerwcu 2007 r. awansował na stanowisko zastępcy komendanta, a 1 czerwca 2008 r. został powołany na stanowisko komendanta miejskiego PSP w Tarnobrzegu.

Andrzej Babiec w maju 2010 r. dowodził działaniami ratowniczymi podczas powodzi na terenie Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego oraz podobnymi działaniami w 2014 r. na terenie gminy Gorzyce. Uczestniczył też w organizacji międzynarodowych ćwiczeń ratowniczych „EU Carpathex 2011” i ćwiczeń „Eden 2015” na terenie powiatu tarnobrzeskiego.

Andrzej Babiec na czele podkarpackiej komendy Państwowej Straży Pożarnej stoi od 6 kwietnia 2016 roku. Wielokrotnie odznaczony, m.in. Medalem „Za ofiarność i odwagę”, Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę, Złotym Znakiem Związku OSP RP, brązowym medalem „Za zasługi dla policji”, srebrną odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”, złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”.

Nadbryg. Andrzej Babiec ma żonę Katarzynę oraz córkę Małgorzatę i syna Michała.

Zdjęcie: Krzysztof Sitkowski / KPRP

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: