Zdjęcie: Materiały Restartagd.pl

Lodówka już od bardzo dawna jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni. Zalicza się do niezwykle funkcjonalnych sprzętów AGD ze względu na przedłużanie czasu przechowywania żywności. Dzięki temu możemy robić zapasy żywności zamiast codziennie biegać do sklepu po małe porcje do spożycia na bieżąco. Niestety, jak każdy sprzęt, nie jest bezawaryjna.

Co wpływa na występowanie usterek?

Niektórych usterek nie da się przewidzieć, ale za część z nich sami odpowiadamy poprzez niewłaściwe użytkowanie chłodziarko-zamrażarki. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie wkładać do lodówki gorących potraw. Należy poczekać aż będą przynajmniej letnie i dopiero wtedy można je umieścić w chłodziarce lub zamrażarce. Bardzo ważne jest ustawienie lodówki. Urządzenie nie powinno być wystawiano na działanie promieni słonecznych przez większość dnia ani nie może znajdować się w pobliżu źródła ciepła takiego jak kuchnia gazowa lub piekarnik. Oznacza to, że urządzając kuchnię, konieczne jest dobre przemyślenie zagospodarowania przestrzeni.

Lodówka przestała działać

W pierwszej kolejności sprawdzamy czy przypadkiem wtyczka nie została wyciągnięta z gniazdka. Jeśli wtyczka jest prawidłowo umieszczona, być może doszło do uszkodzenia kabla. Zaleca się również sprawdzenie, czy termostat został ustawiony w pozycji większej niż 0.

Temperatura jest wyższa od ustawionej

Zdarza się, że temperatura w komorze chłodziarki lub zamrażarki przekracza temperaturę, na którą ustawiliśmy urządzenie. Problem może być związany ze złym ustawieniem regulatora temperatury. Jednak bardzo często okazuje się, że lodówka jest usytuowana w pobliżu źródła ciepła takiego jak np. piec, o czym była mowa we wstępie artykułu. Taka sytuacja występuje także czasem, gdy w upalne dni lodówka jest często otwierana lub z jakichś powodów nie domyka się – może to być nieprawidłowo włożony lub duży produkt.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Z wnętrza wydobywają się dziwne dźwięki

Praca termostatu i układu chłodniczego wiąże się z wydawaniem określonych dźwięków i jest to normalne zjawisko w każdej lodówce. Jeżeli jednak zaczynamy słyszeć odgłosy inne niż zwykle, to znaczy, że chłodziarko-zamrażarka nie funkcjonuje prawidłowo. Należy sprawdzić, czy lodówka nie stoi zbyt blisko innych przedmiotów. Przyczyną hałasów może być także niewłaściwe wypoziomowanie urządzenia. Wówczas wystarczy odpowiednio obniżyć lub podwyższyć nóżki. Gdy wymienione zabiegi nie pomagają, najlepiej skorzystać z serwisu naprawy sprzętu AGD takiego jak Restartagd.pl. Eksperci bez problemu znajdą przyczynę awarii.

Nadmiar wody gromadzi się w dolnej części chłodziarki

Za gromadzenie się wody w dolnej części chłodziarki najczęściej odpowiada brak drożności otworu odprowadzającego wodę. Konieczne jest przeczyszczenie otworu, co powinno być wykonane za pomocą specjalnego plastikowego przepychacza.

Problem z domknięciem drzwi

Jeśli drzwi nie blokują umieszczone wewnątrz lodówki opakowania, wtedy warto przyjrzeć się, czy zawiasy nie są uszkodzone. Krzywe podłoże, brak stabilności urządzenia to kolejne przyczyny. Ponownie, rozwiązaniem może być wypoziomowanie lodówki.

 

Reklama