24 kwietnia 2024 r. w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej SPZOZ przy ul. Langiewicza 4 w Rzeszowie pojawi się osteobus, czyli mobilna pracownia densytometryczna. Zapisy na badania już teraz telefonicznie pod numerem: 512 351 600.

Badanie w kierunku osteoporozy przeprowadzi sprawdzony personel MD Multi Diagnostica z Krakowa. Cena jednego badania wynosi 50 złotych. Do diagnostyki nie jest wymagane skierowanie od lekarza. 

Osteoporoza – choroba cywilizacyjna

Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią około 2,7 miliona ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania.

Najczęściej chorują kobiety, ale nie tylko

Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie. Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50 roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet – zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Pomiar z dokładnością do 1 proc.

Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną – z dokładnością do 1%.

Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.

Badanie jest bezbolesne

Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut.
Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów.
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

ZAPRASZAMY NA BADANIA – MD Multi Diagnostica.

Reklama