Reklama

Mieszkańcy Rzeszowa i okolic będą mieli możliwość zbadania kości w “osteobusie”. Mobilna pracownia densytometryczna stanie w Rzeszowie 24 marca przy Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej, ul. Langiewicza 4.

Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa.

Nie jest wymagane skierowanie od lekarza! Cena jednego badania wynosi 45 złotych.

Zapisy pod numerem telefonu: 512 351 600.

Osteoporoza – choroba dotykająca 2,7 milionów ludzi 

Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią około 2,7 miliona ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie.

Na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50 roku życia

Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50 roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet – zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Densytometria umożliwia rozpoznanie osteoporozy

Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną – z dokładnością do 1%. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.

Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut

Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

Zapraszamy na badania 24 marca 2022 roku w Rzeszowie przy ulicy Langiewicza 4 przy Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej.

Reklama