Rzeszowscy policjanci apelują o zachowanie ostrożności przy wypłacaniu gotówki z bankomatów. Na wasze pieniądze czyhają skimmerzy.

[Not a valid template]

 

Z apelem o zachowanie ostrożności zwrócili się policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. Podczas przedświątecznych zakupów często będziemy korzystać z bankomatów i w pośpiechu łatwo zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

– Nie dajmy złodziejom bankomatowym okazji do wzbogacenia się naszym kosztem. Wystarczy zastosować się do kilku rad, aby zminimalizować niebezpieczeństwo skimmingu – twierdzi KMP.

Kilkaset osób oszukanych

Skimming polega na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty płatniczej oraz pozyskaniu numeru PIN. Oczywiście, wszystko dzieje się bez wiedzy właściciela karty.

Pozyskane dane służą oszustom do wytworzenia kopii karty. Dzięki niej wypłacają nasze pieniądze z bankomatów, z reguły poza granicami kraju. Przestępcy na bankomacie instalują skanery, które z pasków magnetycznych naszych kart sczytują dane. Instalują także mini kamery lub nakładki na klawiaturę, na której wprowadzamy kod PIN

Pod koniec ubiegłego roku w Rzeszowie doszło już do takiego ataku, a pokrzywdzonych zostało kilkaset osób.

Dane zapisane na karcie możemy również stracić płacąc kartą w sklepie, czy na stacji benzynowej. Policjanci apelują, aby nigdy karty nie tracić z pola widzenia. Sprzedawca wczytujący kartę musi zrobić to w naszej obecności.

Jak się chronić?

Funkcjonariusze przypominają o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z bankomatów. Musimy pamiętać, że instalowane przez przestępców nielegalne urządzenia są bardzo małe i zazwyczaj dobrze „komponują” się z wyglądem bankomatu.

Dlatego wprowadzając kod PIN zawsze należy zasłonić dłonią klawiaturę. To najprostsza i w przypadku ataku, skuteczna metoda ochrony przed utratą pieniędzy.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na elementy bankomatu – odstające, niestarannie przymocowane elementy czytnika kart, klawiaturę wystającą ponad poziom pulpitu, dodatkowe otwory czy nawiercenia mogą posłużyć sprawcom do ukrycia kamer. Jeżeli coś w wyglądzie bankomatu wzbudzi nasze podejrzenia należy przerwać operację i niezwłocznie powiadomić policjantów.

Jednocześnie należy pamiętać, aby równie szybko zgłosić w naszym banku wszelkie kwestionowane transakcje oraz zastrzec operacje zagraniczne.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama