Zdjęcie: materiały zespołu

W sobotę, 18 maja, w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zagra Fanfara Awantura w projekcie Turbo Balkan Groove.

To trzeci już koncert z cyklu „Etno-Wiosna”. 23 marca w WDK zagrała znana rzeszowska grupa Wadada, 27 kwietnia przed publicznością wystąpiła Kapela na Dzień Dobry. 

W najbliższą sobotę (18 maja) zagra Fanfara Awantura, dziewięcioosobowa techno-bałkańska orkiestra dęta. Tradycyjne melodie ludowe wzbogaca rozwiązaniami zarezerwowanymi jak dotąd dla nowoczesnego jazzu, transu, muzyki klubowej czy elektronicznej, ale używa przy tym głównie tradycyjnych instrumentów dętych i perkusji.

Zespół powstał przez przypadek w 2010 roku, a już w 2011 towarzyszył Kayah w repertuarze Gorana Bregovica, w 2012 stanął na podium najważniejszego w Polsce festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja, w 2013 wystąpił na legendarnym festiwalu orkiestr dętych w Guczy w Serbii, na festiwalu Sziget na Węgrzech.

Advertisement

Fanfara Awantura koncertowała też w Portugalii, Francji, Rosji, Czechach, Mołdawii, Ukrainie i Niemczech. Ponadto zespół pojawił się na festiwalach Top Trendy, Warszawa Singera, Malta, Ethno Port, koncertował na Sylwesterze z TVP2, na Giełdzie Papierów Wartościowych, na procesji Bożego Ciała, kilkuset weselach oraz… festiwalu mleka.

Fanfara Awantura ma opinię „tygrysów surowego brzmienia nu-gypsy”. Mózgiem projektu jest Michał Fetler, znany z Jazzbandu Młynarski Masecki i grupy Polmuz, który ze swą orkiestrą stworzył klubowe bomby, równocześnie zachwycające słowiańskim liryzmem i porywające surowym jazzowym sznytem. 

Sobotni koncert zespołu w WDK w Rzeszowie (ulica S. Okrzei 7) rozpocznie się o godz. 18:00. Bilet kosztuje 30 zł. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama