Zdjęcie: materiały prasowe

Teatr Maska w Rzeszowie zaprasza na muzyczny „horror” przeplatany legendami miejskimi na podstawie zbioru „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Ten spektakl to dowód na to, że dobra literatura nigdy się nie starzeje.

W każdy trzeci piątek miesiąca Maska zaprasza do siebie dorosłych widzów. W lutym będą to „Ballady i romanse” z tekstami Adama Mickiewicza według scenariusza i w reżyserii Magdaleny Drab.

Twórcy przekonują, że ten spektakl, to pomysłowe i współczesne spojrzenie na wybrane utwory naszego narodowego wieszcza. Przedstawienie kipi pozytywną energią, pełne jest pięknych fraz oraz „strasznych” opowieści i dobrej muzyki.

„Ballady i romanse” to zbiór ballad Adama Mickiewicza, który został wydany w 1822 w Wilnie jako część pierwszego tomu „Poezyj”.

Spektakl w Masce powstał z powstał z okazji 200. rocznicy wydania tego zbioru. Tym razem artyści przeniosą nas w okres lat 80. i 90. XX wieku, w czas transformacji, w erę „duchologii” – tajemniczej i pełnej zniekształconych wspomnień.

Grupa młodzieży przebywająca na szkolnej wycieczce postanawia zmierzyć się ze światem duchów i dziwów. Próba kontaktu z zaświatami kończy się nocnym koncertem zjaw, które w rytm muzyki rodem z lat 80. wyśpiewują nastolatkom „straszne” „Ballady i romanse”.

Zdjęcie: materiały prasowe

Muzyczny „horror” przeplatany legendami miejskimi to zaproszenie do rozmowy o tym, w co warto wierzyć i jaki jest sens opowiadania sobie „przerażających” historii. Utwory Mickiewicza, zafascynowanego folklorem i dającemu wiarę licznym zjawiskom nadprzyrodzonym, stanowią do tego doskonały pretekst.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– A potem wypadki potoczą się już lawinowo… – przekonują twórcy, nie chcąc jednak zdradzić szczegółów spektaklu. Zapewniają jednak, że przedstawienie przekona każdego, że klasyka może się obyć bez grama patosu, może być porywająca i wciągająca.

Dodatkowo artyści gwarantują, że tym razem szkolna lektura nie będzie nudna. – To przecież literatura, jakich mało – soczysta, kipiąca energią, zachwycająca nieposkromioną wyobraźnią. „Ballady i romanse” w wersji, jakiej się nie spodziewacie. Pan Mickiewicz byłby zadowolony! – dodają.

Za scenariusz i reżyserię spektaklu odpowiada Magdalena Drab. Na scenie występują: Anna Kukułowicz, Natalia Zduń, Anna Złomańczuk, Ewa Mrówczyńska, Maciej Owczarek, Tomasz Kuliberda. 

Spektakl do obejrzenia w Masce, w piątek, 17 lutego, o godz. 18:00. Bilet kosztuje 30 zł. Do kupienia także na stronie internetowej teatru.

(saba)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama