Reklama

Sukces Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Spektakl „Balladyna” Juliusza Słowackiego w reż. Radosława Rychcika został zaproszony na festiwal Opolskie Konfrontacje Teatralne.

40. edycja Konfrontacji odbędzie się w dniach 15-21 kwietnia. „Balladynę” w ramach konkursu rzeszowski teatr zaprezentuje 18 kwietnia.

– 40. edycja prestiżowego ogólnopolskiego festiwalu teatralnego jest doskonałą okazją do promocji nie tylko naszego teatru, ale całego regionu. Zwłaszcza, że jest to jedyny w Polsce festiwal o charakterze monograficznym, uznawany za jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce – podkreśla Martyna Kasprzak, sekretarz literacki z Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.

Wyjazd na tak znakomitą imprezę jest zaszczytem dla rzeszowskiego teatru i jego zespołu. Zwłaszcza, że „Siemaszka” po raz ostatni brała udział w Opolskich Konfrontacjach Teatralnych w 2007 roku. Wtedy teatr zaprezentował spektakl „Marka Courage i jej dzieci” Bertolta Brechta w reż. Katarzyny Deszcz. Spektakl był prezentowany poza konkursem – w ramach prezentacji najlepszych inscenizacji klasyki europejskiej z ostatniego sezonu.

Natomiast w 1981 r. w ramach konkursu Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Siemaszka” zaprezentowała „Pastorałkę” Leona Schillera w reżyserii Leszka Czarnoty.

Historia zbrodni, winy i kary

„Balladyna” to historia walki o terytorium, w której siostra zabija siostrę, córka wygania matkę, a żona morduje męża.

„Balladyna” w reż. Radosława Rychcika (laureat Paszportu Polityki 2014) to opowieść o praźródłach XX wieku, który z jednej strony był epoką wojen, a z drugiej rodzącego się ruchu emancypacji kobiet.

Dramat Juliusza Słowackiego ulokowany w trakcie lub tuż po horrorze I wojny światowej prezentuje mężczyzn w ekstremalnie trudnej sytuacji życiowej, a kobiety w chwili walki o prawo do posiadania własnego głosu. W spektaklu przedstawiana jest historia zbrodni, winy i kary, której bohaterkami są kobiety.

„Balladyna” w reż. Radosława Rychcika zostanie wystawiona w znakomitym, doborowym towarzystwie. Rzeszowskie przedstawienie zaprezentuje jedyną scenę spoza głównych metropolii, oczywiście nie licząc offowego Teatru Wierszalin z Supraśla.

Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Polska”

Są kontynuacją zapoczątkowanych w 1975 r. dorocznych konfrontacji dorobku artystycznego teatrów w dziedzinie klasyki polskiej. To festiwal o wielkich tradycjach, jedyny w Polsce o charakterze monograficznym, uznawany obok wrocławskiego „Dialogu” i toruńskiego „Kontaktu”, za jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce.

Rokrocznie festiwal klasyki gości doskonałych twórców i najlepsze spektakle z całego kraju. Wierne realizacje klasycznych dzieł konfrontowane są z eksperymentalnymi i noszącymi znamię współczesności interpretacjami tego repertuaru.

Na opolskim festiwalu prezentowali przedstawienia twórcy dojrzali i uznani tacy jak: Jerzy Grzegorzewski, Krystian Lupa czy Andrzej Wajda, jak również młodzi, dopiero rozpoczynający swą teatralną karierę, wśród nich m.in. Anna Augustynowicz, Grzegorz Jarzyna, Marek Fiedor, Paweł Passini, Michał Zadara, Barbara Wysocka, Jan Klata.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: