Zdjęcie: Pixabay. Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to roślina, powodująca zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, niegojące się rany i długo niezanikające blizny oraz zapalenie spojówek. Jeśli zauważysz ją na terenie stolicy Podkarpacia – zadzwoń koniecznie do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w rzeszowskim magistracie.

Barszcz Sosnowskiego, czyli tzw. „zemsta Stalina”, atakuje Rzeszów. Tę niebezpieczną roślinę mieszkańcy stolicy Podkarpacia zauważyli m.in. w strefie Dworzysko. Chwast nie tylko szybko się rozrasta, ale przede wszystkim włoski, które znajdują się na liściach i łodygach rośliny, wydzielają substancję parzącą.

Szkodliwość barszczu Sosnowskiego nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Kontakt z tymi roślinami powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, niegojące się rany i długo niezanikające blizny oraz zapalenie spojówek. To szczególnie niebezpieczne dla alergików i dzieci.

W naturalnych siedliskach roślina osiąga wysokość do 1,5 m. W Polsce warunki rozwoju dla barszczu Sosnowskiego są wyjątkowo korzystne. Barszcz Sosnowskiego można pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższy – osiąga nawet 4 m wysokości.

Chwast ma zieloną bruzdowaną łodygą, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm), o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są białe.

Barszcz Sosnowskiego można spotkać w miejscach nieużytkowanych przez człowieka, czyli głównie na odłogach, łąkach i przy drogach. Rośnie także wzdłuż brzegów rzek i jezior, na polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach i parkach.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W związku z tendencją do rozprzestrzeniania się barszczu Sosnowskiego i jego szkodliwym oddziaływaniem na zdrowie ludzi należy każde przypadki jego zauważenia na terenie Rzeszowa zgłaszać służbom miejskim. Można to zrobić informując Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Rzeszowa telefonicznie pod numer: 17 788 99 00 lub mailowo: sr@erzeszow.pl.

Należy podać, na której działce znajduje się roślina. Wówczas wysyłane są służby, które muszą sprawdzić, czy to rzeczywiście jest barszcz Sosnowskiego. Jeśli to się potwierdza, odszukuje się wówczas właściciela działki i prosi się o natychmiastowe wycięcie rośliny.

Najskuteczniejszą metodą zwalczania jest metoda mechaniczna, polegająca na częstym koszeniu i eliminacji roślin poprzez ich „zmęczenie”.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama