Firma Ok-Office, produkująca materiały biurowe i szkolne na całą Europę, wybuduje fabrykę w podrzeszowskiej strefie ekonomicznej Dworzysko. W piątek w otwarciu kolejnych 28 ha strefy wzięła udział Beata Szydło, kandydatka PiS na premiera.

 

[Not a valid template]

 

Szydło złożyła kwiaty przed kamieniem, który upamiętnia powstanie strefy Dworzysko. Nazwano ją imieniem śp. Grażyny Gęsickiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Gęsicka była ministrem rozwoju regionalnego za czasów rządów PiS w latach 2005-2007.

– Wolałabym z wami uczestniczyć w konferencji i słuchać Grażyny Gęsickiej, bo ona dążyła do rozwoju Polski Wschodniej – mówiła Beata Szydło. Kandydatka PiS zapewniała, że jeżeli jej partia wygra październikowe wybory, to PiS będzie „wspierać własny kapitał”.

– Mówimy: Więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce – zaznaczała Szydło. PiS opowiada się za zrównoważonym rozwojem kraju, a nie tylko wspieraniem metropolii. To często powtarzane zdania przez polityków PiS.

– To podstawa rozwoju. Trzeba odejść od rozwoju rozumianego tak jak realizuje to obecny rząd, czyli tylko i wyłącznie na zasadzie wybierania poszczególnych miast, dużych metropolii, czy tylko i wyłącznie dawania szansy jednym kosztem drugich – mówiła Beata Szydło.

Jej zdaniem państwo „musi stanąć po stronie przedsiębiorcy”, „małe firmy muszą stawać się średnimi”, „średnie muszą przeradzać się w duże”. – To droga, która przechodzą firmy, którą przechodzą przedsiębiorcy we wszystkich krajach, które są mądre tym, że należy wspierać własny kapitał – zaznaczała wiceprezes PiS.

Najlepsze tereny w Polsce?

W piątek oficjalnie oddano do użytku drugi etap budowy strefy ekonomicznej Dworzysko, która znajduje się niedaleko ul. Miłocińskiej i Przybyszówki, a także w pobliżu lotniska w Jasionce, autostrady A4 i drogi ekspresowej S19 oraz międzynarodowej magistrali kolejowej E30 Niemcy – Polska – Ukraina.

Dworzysko to rozciągające się na 84 ha tereny stworzone dla przyszłych firm, które mogą liczyć na zwolnienia podatkowe. We wrześniu ub. r. uzbrojono prawie 60 ha terenu. W drugim etapie prawie 28 ha, które są położone na północ od strefy  na terenie administracyjnym Pogwizdowa w gminie Głogów Małopolski.

Przygotowanie terenów dla przedsiębiorców kosztowało 78 mln zł, z czego większość pieniędzy (50 mln zł) dała Unia Europejska.

– Dzisiaj mamy wodę na strefie, możliwość odprowadzenia ścieków, gaz, czyli mamy kompleksowo uzbrojoną działkę. Śmiem twierdzić, że w Polsce nie ma drugiego takiego terenu inwestycyjnego, tak dobrze wyposażonego – mówił Waldemar Pijar, koordynator projektu budowy strefy, .

Na jej terenie powstało 6 km dróg, ścieżki rowerowe i chodniki. Zainstalowano także 165 lamp ulicznych w technologii LED. Do końca listopada br. ma powstać sieć ciepłownicza o długości 2,6 km. Do tego czasu zainstalowany zostanie jeszcze monitoring całej strefy.

Kolejny inwestor

Przy okazji uroczystego otwarcia drugiej części Dworzyska, poinformowano o nowym inwestorze, który pojawi się w strefie. Obecnie na jej terenie działa tylko Raben, który parę miesięcy temu otworzył swoje centrum logistyczne. Nowym inwestorem w strefie będzie firma  Ok-Office, która kupiła niespełna 1,5-hektarową działkę, ale jest jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego.

Ok.-Office w wybuduje w strefie fabrykę, która zajmować się będzie produkcją materiałów biurowych i szkolnych na całą Polskę i część Europy. Firma na początek zatrudni 40 osób. Budowa fabryki wraz z magazynem ma ruszyć w przyszłym roku.

15 października ma być rozstrzygnięty przetarg dla kolejnej firmy. Jeszcze w tym roku planowane są dwa inne przetargi. Dwa z firmami z branży elektrotechnicznej i jedną farmaceutyczną. Zarządzający strefą twierdzą, że w najbliższych latach na terenie Dworzyska może powstać ok. 3 tys. nowych miejsc pracy.

– Rozmawiamy z koncernami zagranicznymi. Myślę, że w przyszłym roku uruchomią u nas produkcję, ale na ten moment obejmuje nas całkowita tajemnica mówienia o tych firmach. Podpisujemy klauzulę poufności. Do czasu zakupu ziemi nie możemy zdradzać ani branży, ani nazwy firmy – wyjaśniał Waldemar Pijar.

Odbić się od dna

W piątkowej uroczystości brali udział także przedstawiciele rzeszowskich uczelni.

– Pod względem innowacyjności Polska znajduje się na 3 miejscu od końca. Dobrze więc, że powstaje takie miejsce jak Park Naukowo-Technologiczny Rzeszów-Dworzysko – uważa dr Krzysztof Kaszuba, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie

– Aby osiągnąć sukces regionu, kraju, potrzeba takich miejsc jak ten park – dodaje prof. Czesław Puchalski, prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Rzeszowskiego.

SABINA LEWICKA

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama