Reklama

Firma Ok-Office, produkująca materiały biurowe i szkolne na całą Europę, wybuduje fabrykę w podrzeszowskiej strefie ekonomicznej Dworzysko. W piątek w otwarciu kolejnych 28 ha strefy wzięła udział Beata Szydło, kandydatka PiS na premiera.

Szydło złożyła kwiaty przed kamieniem, który upamiętnia powstanie strefy Dworzysko. Nazwano ją imieniem śp. Grażyny Gęsickiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Gęsicka była ministrem rozwoju regionalnego za czasów rządów PiS w latach 2005-2007.

– Wolałabym z wami uczestniczyć w konferencji i słuchać Grażyny Gęsickiej, bo ona dążyła do rozwoju Polski Wschodniej – mówiła Beata Szydło. Kandydatka PiS zapewniała, że jeżeli jej partia wygra październikowe wybory, to PiS będzie „wspierać własny kapitał”.

– Mówimy: Więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce – zaznaczała Szydło. PiS opowiada się za zrównoważonym rozwojem kraju, a nie tylko wspieraniem metropolii. To często powtarzane zdania przez polityków PiS.

– To podstawa rozwoju. Trzeba odejść od rozwoju rozumianego tak jak realizuje to obecny rząd, czyli tylko i wyłącznie na zasadzie wybierania poszczególnych miast, dużych metropolii, czy tylko i wyłącznie dawania szansy jednym kosztem drugich – mówiła Beata Szydło.

Jej zdaniem państwo „musi stanąć po stronie przedsiębiorcy”, „małe firmy muszą stawać się średnimi”, „średnie muszą przeradzać się w duże”. – To droga, która przechodzą firmy, którą przechodzą przedsiębiorcy we wszystkich krajach, które są mądre tym, że należy wspierać własny kapitał – zaznaczała wiceprezes PiS.

Najlepsze tereny w Polsce?

W piątek oficjalnie oddano do użytku drugi etap budowy strefy ekonomicznej Dworzysko, która znajduje się niedaleko ul. Miłocińskiej i Przybyszówki, a także w pobliżu lotniska w Jasionce, autostrady A4 i drogi ekspresowej S19 oraz międzynarodowej magistrali kolejowej E30 Niemcy – Polska – Ukraina.

Dworzysko to rozciągające się na 84 ha tereny stworzone dla przyszłych firm, które mogą liczyć na zwolnienia podatkowe. We wrześniu ub. r. uzbrojono prawie 60 ha terenu. W drugim etapie prawie 28 ha, które są położone na północ od strefy  na terenie administracyjnym Pogwizdowa w gminie Głogów Małopolski.

Przygotowanie terenów dla przedsiębiorców kosztowało 78 mln zł, z czego większość pieniędzy (50 mln zł) dała Unia Europejska.

– Dzisiaj mamy wodę na strefie, możliwość odprowadzenia ścieków, gaz, czyli mamy kompleksowo uzbrojoną działkę. Śmiem twierdzić, że w Polsce nie ma drugiego takiego terenu inwestycyjnego, tak dobrze wyposażonego – mówił Waldemar Pijar, koordynator projektu budowy strefy, .

Na jej terenie powstało 6 km dróg, ścieżki rowerowe i chodniki. Zainstalowano także 165 lamp ulicznych w technologii LED. Do końca listopada br. ma powstać sieć ciepłownicza o długości 2,6 km. Do tego czasu zainstalowany zostanie jeszcze monitoring całej strefy.

Kolejny inwestor

Przy okazji uroczystego otwarcia drugiej części Dworzyska, poinformowano o nowym inwestorze, który pojawi się w strefie. Obecnie na jej terenie działa tylko Raben, który parę miesięcy temu otworzył swoje centrum logistyczne. Nowym inwestorem w strefie będzie firma  Ok-Office, która kupiła niespełna 1,5-hektarową działkę, ale jest jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego.

Ok.-Office w wybuduje w strefie fabrykę, która zajmować się będzie produkcją materiałów biurowych i szkolnych na całą Polskę i część Europy. Firma na początek zatrudni 40 osób. Budowa fabryki wraz z magazynem ma ruszyć w przyszłym roku.

15 października ma być rozstrzygnięty przetarg dla kolejnej firmy. Jeszcze w tym roku planowane są dwa inne przetargi. Dwa z firmami z branży elektrotechnicznej i jedną farmaceutyczną. Zarządzający strefą twierdzą, że w najbliższych latach na terenie Dworzyska może powstać ok. 3 tys. nowych miejsc pracy.

– Rozmawiamy z koncernami zagranicznymi. Myślę, że w przyszłym roku uruchomią u nas produkcję, ale na ten moment obejmuje nas całkowita tajemnica mówienia o tych firmach. Podpisujemy klauzulę poufności. Do czasu zakupu ziemi nie możemy zdradzać ani branży, ani nazwy firmy – wyjaśniał Waldemar Pijar.

Odbić się od dna

W piątkowej uroczystości brali udział także przedstawiciele rzeszowskich uczelni.

– Pod względem innowacyjności Polska znajduje się na 3 miejscu od końca. Dobrze więc, że powstaje takie miejsce jak Park Naukowo-Technologiczny Rzeszów-Dworzysko – uważa dr Krzysztof Kaszuba, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie

– Aby osiągnąć sukces regionu, kraju, potrzeba takich miejsc jak ten park – dodaje prof. Czesław Puchalski, prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Rzeszowskiego.

SABINA LEWICKA

Reklama