60 km będzie liczył nowy odcinek drogi krajowej nr 9 od S74 w okolicy Tarnobrzega do węzła Rzeszów Zachód na A4. GDDKiA ogłosiła przetarg na prace przygotowawcze dla budowy nowego przebiegu trzech odcinków DK9, które uzupełnią przygotowywane już obwodnice Nowej Dęby i Kolbuszowej.
DK9 stanowi jedną z dróg krajowych pozwalających na prowadzenie transportu na kierunku północ-południe. Obecny jej przebieg, ze względu na duże natężenie ruchu, na które składa się w głównej mierze ruch tranzytowy, jest niezwykle uciążliwy dla obszarów zabudowanych.
Ruch jest olbrzymi
Według Generalnego Pomiaru Ruchu 2020-2021, na odcinku od Nagnajowa do Nowej Dęby średni dobowy ruch pojazdów wynosił pomiędzy 6 a 11 tys. pojazdów na dobę, na odcinku od Nowej Dęby do Kolbuszowej między 8 a 12 tys. pojazdów na dobę, natomiast pomiędzy Kolbuszową a węzłem Rzeszów Północ na A4 wynosił od 13 do 33 tys. pojazdów na dobę
– Tak wysoki poziom średniego dobowego ruchu pojazdów powoduje znaczne utrudnienie w płynności przejazdu. Dodatkowo DK9 krzyżuje się z wieloma drogami niższych klas. Występują też liczne zjazdy, zarówno publiczne, jak i indywidualne – wylicza Joanna Rarus, rzeczniczka prasowa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie.
Zagospodarowanie terenu wzdłuż istniejącej drogi krajowej nie pozwala na jej rozbudowę. Stąd decyzja o budowie nowego przebiegu DK9.
– Pozwoli to na odsunięcie ruchu pojazdów od ścisłej zabudowy, a tym samym usprawni ruch tranzytowy, którego część, z drogi ekspresowej S7, przejmuje DK9 – wyjaśnia rzeczniczka.
Skróci się czas przejazdu
DK9 prowadzi ruch w kierunku Rzeszowa i dalej do przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku. Dodatkowo, budowa nowego przebiegu drogi poprawi płynność transportu osobowego na kierunku Rzeszów – Radom i dalej do Warszawy.
Skróci się też czas przejazdu oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Realizacja inwestycji pozwoli także na likwidację tzw. wąskich gardeł warunkujących spowolnienie ruchu pojazdów.
Przetarg ogłoszony
Przetarg obejmuje wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) oraz materiałów do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU). Termin składania ofert mija 31 października.
Prace podzielono na trzy części dotyczące odcinków nowej DK9:
– od drogi ekspresowej S74 w województwie podkarpackim do obwodnicy Nowej Dęby (ok. 19 km),
– od obwodnicy Nowej Dęby w m. Komorów do obwodnicy Kolbuszowej (ok. 11 km),
– od obwodnicy Kolbuszowej w m. Widełka do węzła Rzeszów Zachód na autostradzie A4 (ok. 14 km).
Wykonawcy będą mogli złożyć oferty dla jednej, dwóch lub wszystkich części zamówienia. Firma która wygra przetarg, będzie zobowiązana do przeprowadzenia szczegółowych analiz, m.in.: ruchowych, środowiskowych, technicznych i ekonomicznych, celem ustalenia optymalnego przebiegu ww. nowych odcinków DK9.
– Zostaną również wstępnie ustalone rozwiązania projektowe planowanej drogi, w tym sposób połączenia z sąsiednimi odcinkami DK9, obsługa terenów przyległych, rodzaj i zakres urządzeń ochrony środowiska itp. – dodaje Joanna Rarus.
Obwodnica Nowej Dęby i Kolbuszowej w ciągu DK9
Obwodnice Nowej Dęby i Kolbuszowej
Elementem uzupełniającym i zapewniającym ciągłość przebiegu drogi krajowej nr 9, są obwodnice Nowej Dęby i Kolbuszowej, które zostaną zrealizowane w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Łącznie z obwodnicami, cały odcinek nowej DK9 będzie liczył ok. 60 km.
Wykonawcą obwodnicy Nowej Dęby jest Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem. Jej wartość to 2 173 262,40 zł. Tu do dalszych prac został wskazany został wariant W10A_2. Jego początek zlokalizowany jest na istniejącej DK9 przed miejscowością Jadachy.
Trasa obwodnicy poprowadzona zostanie po zachodniej stronie Nowej Dęby i Majdanu Królewskiego. Koniec zlokalizowany będzie na DK9 około 700 m przed m. Komorów (skrzyżowanie z drogą powiatową relacji Mielec – Potrąba).
Wykonawcą zlecenia na budowę obwodnicy Kolbuszowej jest Promost Consulting, a wartość umowy to 2 898 029,32 zł. Tu realizowany będzie wariant W4.1A. Jego początek zlokalizowany jest na terenie gminy Cmolas, a koniec na granicy miejscowości Kupno i Widełka.
Program budowy 100 obwodnic w województwie podkarpackim
W województwie podkarpackim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic (PB100) powstanie osiem nowych inwestycji drogowych. Oprócz realizowanego II etapu obwodnicy Sanoka w ciągu DK28 oraz obwodnic Pilzna i Jasła będących na etapie postępowania przetargowego, są to jeszcze obwodnice:
– Nowej Dęby w ciągu DK9,
– Kolbuszowej w ciągu DK9,
– Miejsca Piastowego w ciągu DK28,
– Przemyśla w ciągu DK28/DK77,
– Brzostku i Kołaczyc w ciągu DK73
(oprac. Red)