Fot. Materiały Zarządu Transportu Miejskiego. Tak mają wyglądać nowe słupki przystankowe

Stalowe, podświetlane, czytelne – tak mają wyglądać pylony, które zastąpią 50 brzydkich i powykrzywianych słupków przystankowych na terenie Rzeszowa. Ratusz szuka wykonawcy.

Ratusz poszukuje firmy, która zajmie się wykonaniem i montażem nowych słupków przystankowych. Nowe obiekty mają zastąpić te stare, które są brzydkie, różnokolorowe – jedne czerwone, drugie szare, powykrzywiane, a rozkłady jazdy autobusów są na nich często nieczytelne.

– Nowe słupki będą w kształcie stalowych pylonów z dwustronna gablotą na rozkłady jazdy, która będzie podświetlana w technologii LED dzięki ogniwom fotowoltaicznym, które również na obiektach planujemy zainstalować – mówi Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Do 5 maja br. ma zostać wymienionych 50 słupków. Kolejne 50 pylonów ma się pojawić końcem 2017 roku. – Inwestycja zakłada łączną wymianę 190 słupków przystankowych, dlatego chcemy prace rozdzielić na 2 lata, by nie nadwyrężać budżetu – wyjaśnia dyrektor ZTM.

– To, ile ostatecznie uda nam się zainstalować nowych pylonów zależy również  od tego, czy dostaniemy na ten cel pieniądze z Unii Europejskiej – dodaje Kowalska.

Miasto ubiega się o dofinansowanie tej inwestycji w wysokości 85 proc. ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014 – 2020. Jeśli nie uda się otrzymać pieniędzy z zewnątrz ratusz będzie zmuszony inwestycję zakończyć na wymianie 50 słupków przystankowych.

Anna Kowalska przed rozstrzygnięciem przetargu nie chce zdradzać, ile miasto planuje przeznaczyć pieniędzy na inwestycję, ale zapewnia, że wymiana słupków na ładne oświetlone pylony i tak w ostatecznym rozrachunku nie wychodzi tak drogo.

– Wykonanie i montaż zwykłego słupka przystankowego to koszt około 500-600 zł, ale często musimy wymieniać rozkłady jazdy, bo są nieczytelne, a to też są dodatkowe koszty – wyjaśnia Kowalska.

Firmę, która wykona i zamontuje nowe słupki według harmonogramu poznamy końcem stycznia.

Nowe stalowe pylony z podświetlanymi gablotami pojawią się m.in. przy ulicach Paderewskiego, Armii Krajowej, Budziwojskiej, Obrońców Poczty Gdańskiej, Strażackiej, Granicznej, Olbrachta, Architektów, Armii Krajowej, bł. Karoliny, Dąbrowskiego, kard. Karola Wojtyły, Krzyżanowskiego, Kwiatkowskiego, Lwowskiej, Marszałkowskiej, Ofiar Katynia, św. Rocha, Sikorskiego, Staromiejskiej, Staroniwskiej, Trembeckiego, Witosa, Wyzwolenia, Zawiszy Czarnego czy Wywrockiego.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama