Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

Zamiast komunikatu „Brak wolnych miejsc” na tablicach elektronicznych będzie precyzyjna liczba wolnych miejsc parkingowych w płatnej strefie parkowania w Rzeszowie. Miasto chce unowocześnić system za 9 mln zł.

Płatna strefa parkowania, podzielona na dwie podstrefy (pomarańczowa i niebieska), obowiązuje w Rzeszowie od 2016 roku. Znajduje się w niej 2200 miejsc parkingowych.
Wraz z wprowadzeniem płatnej strefy, miasto uruchomiło system informacji parkingowej. Przy wjazdach do strefy zamontowano 12 tablic, informujących o tym, czy w strefie są wolne miejsca. 

Komunikaty są dość lakoniczne, bo przekazują informacje tylko, czy w strefie jest dużo, mało lub nie ma miejsc parkingowych. Komunikaty opierają się na wyliczeniach specjalnego algorytmu, który bierze pod uwagę m.in. ilość wykupionych biletów w parkomatach oraz ilość wykupionych abonamentów parkingowych. W niedalekiej przyszłości komunikaty mają być bardziej dokładne.

– System chcemy rozbudować. Inwestycja będzie polegała na zamontowaniu 10 dodatkowych tablic. Ponadto, zmienimy także system, który pozwoli na wyświetlanie precyzyjnego komunikatu o liczbie wolnych miejsc na parkingu – wyjaśnia Agnieszka Siwak-Krzywnonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Zamiast komunikatu „mało” lub “dużo” na tablicach wyświetli się informacja, np. “przy ul. Słowackiego 14 wolnych miejsc”. Aby uzyskiwać takie dokładne dane, miasto w płatnej strefie zamontuje specjalne kamery, które będą także wyposażone system do wyliczania wolnych miejsc. Ratusz przewiduje, że w obrębie płatnej strefy trzeba będzie zamontować ponad 300 kamer.

Jeśli chodzi o miejsca montażu nowych tablic, ratusz chce, aby tym razem ulokowano je bliżej centrum. Gdzie dokładnie? – O tym zdecyduje wykonawca na podstawie odpowiednich analiz – wyjaśniają miejscy urzędnicy.

Miasto na rozbudowę systemu informacji o miejscach parkingowych zamierza wydać 9 mln zł, z czego 85 proc. kosztów ma pokryć Unia Europejska. Przetarg w formule „zaprojektuj-wybuduj” ma być ogłoszony już w tym tygodniu. Jeśli wszystko zgodnie z planem, inwestycja powinna być gotowa jesienią 2020 roku.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

13 KOMENTARZE

 1. Zamist kupować gadzety za te pieniądze na własnej działce można budować parkingi nawet podziemne.
  Ile nowych darmowych parkingów wybudowało miasto dla mieszkańców w ostatnich latach ?
  Może ktoś odpowie.

 2. Nie -potrzebna jest temperatura jaka panuje we łbach tych decydentów ratuszowych wtedy bedzie wiadomo czy im sie te neutrony nie przegrzały i wtedy należy włączyc sikanie zimną wodą bo to co sie dzieje ( skok na kase 9 milionów) było by na most skośny to zakrawa na sabotaż i marnowanie kasy SUWERENA na durnoty.

 3. Aj pierdoły lepiej zainwestowac kupe szmalu w termometry nad drogami bo sa niezbedne i powinny byc co 500 metrow zeby było wiadomo jaka temperatura….

 4. Chwila,chwila,chwila – stop
  Zamiast znowu wydawac nasze uwaga nie Wasze a nasze 9 melonów na tablice
  uwaga ; wybudowac bezpłatne – bezpłatne parkingi jeszcze raz bezpłatne parkingi wszędzie tam gdzie sie da a miejsc jest sporo podnieść sie z za biurek i w teren typowac miejsca

  A przedewszystkim obok dróg dojazdowych do metropolii + odpowiednie zatoki przy tych parkingach dla autobusów
  do roboty i to jutro
  nie tablice zinformacjami o temperaturze asfaltu + płatnym miejscu do parkowania – a budowac bezpłatne parkingi dla Suwerena ; O !

 5. W ten weekend, dokładniej w niedzielę na bulwarach przy lisiej górze na placu zabaw było oblężenie jak w disneylandzie, w oczy rzuciło się najbardziej sytuacja przy huśtawkach, były 4 z czego TYLKO Jedna dla najmniejszych, zrobiła się kolejka która była przez cały mój pobyt około 1 godz., dzieci były zdejmowane co 2min. z płaczem żeby mogły się hustać kolejne. Czy miasto nie mogłoby tam dołożyć jeszcze huśtawek z czego jeszcze przynajmniej 3 z fotelem dla najmniejszych. Nie, nie trzeba wydawać 50-100 tyś na koncepcje, można to zrobić odrazu za pieniądze z koncepcji.

Comments are closed.