Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

Zamiast komunikatu „Brak wolnych miejsc” na tablicach elektronicznych będzie precyzyjna liczba wolnych miejsc parkingowych w płatnej strefie parkowania w Rzeszowie. Miasto chce unowocześnić system za 9 mln zł.

Płatna strefa parkowania, podzielona na dwie podstrefy (pomarańczowa i niebieska), obowiązuje w Rzeszowie od 2016 roku. Znajduje się w niej 2200 miejsc parkingowych.
Wraz z wprowadzeniem płatnej strefy, miasto uruchomiło system informacji parkingowej. Przy wjazdach do strefy zamontowano 12 tablic, informujących o tym, czy w strefie są wolne miejsca. 

Komunikaty są dość lakoniczne, bo przekazują informacje tylko, czy w strefie jest dużo, mało lub nie ma miejsc parkingowych. Komunikaty opierają się na wyliczeniach specjalnego algorytmu, który bierze pod uwagę m.in. ilość wykupionych biletów w parkomatach oraz ilość wykupionych abonamentów parkingowych. W niedalekiej przyszłości komunikaty mają być bardziej dokładne.

– System chcemy rozbudować. Inwestycja będzie polegała na zamontowaniu 10 dodatkowych tablic. Ponadto, zmienimy także system, który pozwoli na wyświetlanie precyzyjnego komunikatu o liczbie wolnych miejsc na parkingu – wyjaśnia Agnieszka Siwak-Krzywnonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Zamiast komunikatu „mało” lub „dużo” na tablicach wyświetli się informacja, np. „przy ul. Słowackiego 14 wolnych miejsc”. Aby uzyskiwać takie dokładne dane, miasto w płatnej strefie zamontuje specjalne kamery, które będą także wyposażone system do wyliczania wolnych miejsc. Ratusz przewiduje, że w obrębie płatnej strefy trzeba będzie zamontować ponad 300 kamer.

Jeśli chodzi o miejsca montażu nowych tablic, ratusz chce, aby tym razem ulokowano je bliżej centrum. Gdzie dokładnie? – O tym zdecyduje wykonawca na podstawie odpowiednich analiz – wyjaśniają miejscy urzędnicy.

Miasto na rozbudowę systemu informacji o miejscach parkingowych zamierza wydać 9 mln zł, z czego 85 proc. kosztów ma pokryć Unia Europejska. Przetarg w formule „zaprojektuj-wybuduj” ma być ogłoszony już w tym tygodniu. Jeśli wszystko zgodnie z planem, inwestycja powinna być gotowa jesienią 2020 roku.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama