Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Nie ma porozumienia związkowców MPK z władzami Rzeszowa. Wyznaczono datę strajku – na 14 października! I może być kolejny. 

To były rozmowy ostatniej szansy. Trwały prawie półtorej godziny. W czwartek, 6 października, z przedstawicielami pracowników rzeszowskiego MPK spotkał się prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Przyjechał do siedziby spółki przy ul. Lubelskiej.

Prezydent apelował o zrozumienie i rozsądek. Tłumaczył, że w budżecie miasta nie ma pieniędzy na podwyżki, których chcą związkowcy.

 – Przyjeżdżam do was z sercem na dłoni, ale za mną jest ściana. Już nie mam gdzie się cofnąć. Co najwyżej mogę wyskoczyć przez okno – powiedział na początku spotkania Konrad Fijołek, co już sugerowało, jak mogą przebiegać rozmowy.  

Związkowcy mówili, że rozumieją argumenty prezydenta, ale nie mogą obniżyć żądań. Że z powodu szalejącej inflacji, nie stać ich na życie za pieniądze, które obecnie zarabiają w MPK. A proponowany wzrost wynagrodzeń nie jest podwyżką, tylko regulacją wynagrodzeń.

Gdy zakończyło się spotkanie, związkowcy ustalili datę strajku. Odbędzie się w piątek, 14 października. 

„A jeśli to nie przyniesie skutków w postaci realizacji naszych postulatów, to przeprowadzimy kolejny strajk całodzienny (jednodniowy) w poniedziałek, 17 października 2022 roku” – poinformowali w komunikacie, podpisanym przez liderów czterech związków zawodowych działających w MPK.

„Decyzja ta jest podyktowana wolą załogi w związku z brakiem porozumienia co do wzrostu wynagrodzeń. Zaznaczamy, że cały czas jesteśmy otwarci na rozmowy merytoryczne. Nie zamierzamy natomiast podejmować rozmów, w których będziemy straszeni i szantażowani, bo ostatecznie najbardziej na tym wszystkim stracą nasi pasażerowie, a tego chcemy uniknąć” – podkreślają związkowcy.

Związki zawodowe domagają się podwyżek wynagrodzeń dla wszystkich pracowników MPK o 500 zł (od 1 września) i wpisania tej kwoty do podstawy pensji. To oznacza, że pracownicy dostaną po ok. 750 zł podwyżki. Natomiast zarząd spółki proponuje od 1 października 500 zł (brutto) wraz z pochodnymi (wynagrodzenie zasadnicze, premia i min. dodatek stażowy).

 

W referendum wśród załogi MPK, które odbyło się 28 września, pracownicy opowiedzieli się za strajkiem.  

Wkrótce relacja z czwartkowego spotkania związkowców z władzami Rzeszowa. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama