Zdjęcie: Monika Konopka / Podkarpacki Urząd Marszałkowski
Reklama

Prawie 17 mln zł będzie kosztowała modernizacja prawie kilometrowego odcinka drogi od Rzeszowa do Tyczyna. Powstanie też nowy most na rzece Strug. W czwartek podpisano umowę na realizację inwestycji.

Chodzi o fragment od granicy Rzeszowa do skrzyżowania ul. Grunwaldzkiej z ul. Orkana w Tyczynie. Dzięki temu na całym odcinku Rzeszów – Tyczyn kierowcy będą mogli jeździć dwujezdniową drogą. Inwestycja będzie współfinansowana z unijnego programu Polska Wschodnia 2014-2020. Jest ona częścią trwającej rozbudowy al. Sikorskiego w Rzeszowie.  

Dzięki modernizacji około kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej powstanie droga dwujezdniowa, czteropasowa ze środkową wyspą. Zostanie zlikwidowany efekt tzw. „wąskiego gardła”. Łatwiejszy będzie wyjazd z Rzeszowa w kierunku południowo – wschodnim.

– Po wybudowaniu obwodnicy południowej – odcinka drogi wojewódzkiej nr 878 łączącego al. Sikorskiego z drogą krajową nr 19 (ul. Podkarpacka) – powstanie doskonały skrót z ominięciem centrum Rzeszowa dla kierowców jadących w kierunku drogi ekspresowej S19, a następnie autostrady A4 – poinformowała Monika Konopka z Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. 

Inwestycję będzie realizowała krośnieńska firma Rejon Budowy Dróg i Mostów. W czwartek w Urzędzie Marszałkowskim umowę na modernizację drogi podpisali członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek, a także Piotr Miąso, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, oraz Andrzej Zygar, prezes krośnieńskiej firmy.

Stanisław Kruczek podkreślał, że inwestycja jest bardzo ważna dla Tyczyna i całego regionu, zwłaszcza jego południowej części. – Pieniądze, które będą na realizację tego zadania, zostaną na Podkarpaciu – mówił Kruczek nawiązując do tego, że drogę zmodernizuje firma z Krosna.

– Uzyskamy zdecydowaną poprawę przepustowości. Droga będzie o dobrych parametrach, bo mamy dwie jezdnie oddzielone pasem. Największym wyzwaniem będzie nowy most na Strugu. Na to wszystko wykonawca będzie miał rok – tłumaczy Piotr Miąso.

Andrzej Zygar, prezes RBDiM, zapewniał, że ich firma będzie prowadziła tak prace, by utrudnienia dla mieszkańców były jak najmniejsze. Droga ma być zmodernizowana do końca września 2018 roku.

– Inwestycja jest dosyć trudna. Odcinek jest wprawdzie krótki, ale trzeba przebudować istniejące sieci, m.in. gazowe, wodociągowe itp. Trzeba to wszystko zgrać – mówi Andrzej Zygar. Dodaje, że na placu budowy będzie najlepsza kadra, a kontrakt zostanie wykonany w terminie.

Z inwestycji cieszą się władze Tyczyna. – Dzięki niej przejazd do Rzeszowa skróci się do kilku minut, a to dla nas istotne z tego względu, że te tereny bardzo się rozbudowują i przybywa nam nowych mieszkańców, którzy dojeżdżają do pracy do Rzeszowa – mówi Janusz Skotnicki, burmistrz Tyczyna.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.