Reklama

Około 100 osób planuje zatrudnić firma RK Invest, która chce wybudować bezobsługowy hotel i fabrykę żywności w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce.

[Not a valid template]

 

Wiktor Woźniak, prezes RK Invest, mówi, że plan zakłada budowę hotelu na ok. 150 pokoi.

– W pierwszym etapie chcemy wybudować hotel ekonomiczny na 65 pokoi, z czego 15 byłoby o podwyższonym standardzie. Hotel obsługiwałby linie lotnicze np. w sytuacji, gdy są opóźnione rejsy. Mogliby z niego korzystać także pracownicy przyjeżdżający do firm, działających w strefie ekonomicznej w Jasionce – mówi Wiktor Woźniak.

Hotel miałby być także idealnym miejscem zakwaterowania dla osób pracujących przy obsłudze wydarzeń planowanych w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Budowa CWK w Jasionce ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

Smartfon kluczem do pokoju

Hotel, który powstałby w pierwszym etapie, byłby trzygwiazdkowy.

– Rozwiązania, które chcemy w nim zastosować byłyby pionierskie w Rzeszowie. Hotel nie miałby recepcji. Aby zamówić pokój, wystarczyłoby skorzystać z tabletu, czy smartfona, który byłby „kluczem” do pokoju. Nie trzeba byłoby się meldować. Zdjęcia pokoi można byłoby zobaczyć w internecie.

– Zakładamy, że pokoje byłyby wykupywane także na pół doby. Chodzi o to, by osoba, która przylatuje do Jasionki np. o 7:00 rano i ma umówione spotkanie na godz. 13:00, miała gdzie spędzić te sześć godzin. Smartfonem można byłoby zamawiać jedzenie do pokoju. Przy hotelu funkcjonowałaby restauracja – tłumaczy Wiktor Woźniak.

W zakwaterowaniu osób, które nie korzystają z urządzeń mobilnych, pomagałby na miejscu konsultant, a także doradca elektroniczny. Projekt hotelu na zlecenie RK Invest opracowała rzeszowska pracownia architektoniczna MWM Architekci.

Inwestycja na 26 mln zł

Oprócz hotelu, planowana jest także budowa parkingu na ok. 600 miejsc, z którego mogliby korzystać goście hotelowi i uczestnicy wydarzeń CWK. – Szacujemy, że inwestycja w pierwszym etapie kosztowałaby ok. 26 mln zł – mówi prezes Woźniak.

Ze względu na warunki bezpieczeństwa stawiane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego hotel miałby mieć maksymalną wysokość 22 m, składałby się z 5,5 kondygnacji. Powstałby na terenie 2,5 tys. m kw. Jego kubatura wyniosłaby ok. 35 tys. m sześć.

– Obiekt byłby także innowacyjny pod względem pozyskiwania energii. Pod parkingiem rozmieszczone zostałyby wymienniki ciepła, które zmniejszyłyby zapotrzebowanie na energię. Planujemy zastosować także fotowoltaikę – zdradza nam Wiktor Woźniak.

Fabryka żywności dla strefy

Ale budowa hotelu to nie wszystko. Firma RK Invest na terenie obiektu zaplanowała także fabrykę żywności, która produkowałaby zdrowe i ekologiczne jedzenie wykonane z podkarpackich produktów.

Fabryka mogłaby dostarczać pełnowartościową żywność dla pracowników firm działających przy lotnisku w Jasionce. – Chcemy także dostarczać catering na pokład samolotów. Staramy się o licencję Urzędu Lotnictwa Cywilnego – dodaje prezes Woźniak.

Pozytywną opinię na temat fabryki wydał Europejski Instytut Suplementów i Odżywek.

– Obecność wykwalifikowanej kadry, kształconej przez rzeszowskie uczelnie, zapewni fabryce technologów, chemików i żywieniowców oraz innych potrzebnych specjalistów. Uważam, że jest to odpowiednie miejsce do stworzenia takiego zakładu i projekt ten ma duże szanse na sukces – uważa prof. Iwona Wawer z EISiO.

W drugim etapie całej inwestycji RK Invest chce rozbudować hotel, wybudować centrum biurowe, przewoźnikom lotniczym oferować usługi handlingowe, czyli naziemną obsługę samolotów.

– Inwestycje moglibyśmy rozpocząć właściwie od jutra. Do pracy planujemy przyjąć ok. 100 osób. Gdyby wszystkie formalności udało się załatwić, to budowa rozpoczęłaby się wiosną przyszłego roku i trwałaby maksymalnie 1,5 r. – mówi Wiktor Woźniak.

Decyzja w rękach RARR

Rozpoczęcie inwestycji jest uzależnione od decyzji Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która zarządza gruntami w parku „Aeropolis”. Budowa hotelu w planach RARR pojawiła się już w 2008 r.

– Do tej pory nie było sensu go realizować, ponieważ nie istniało Centrum Wystawienniczo-Kongresowe – twierdzi Janusz Fudała, prezes RARR.

Projekt, którym dysponuje RK Invest, nie oznacza jeszcze, że rzeszowska agencja zdecyduje się na ich rozwiązanie. Oferty kupna działki będą mogły składać także inne firmy z branży hotelarskiej.

– W wymaganiach dla inwestora nie określamy standardu hotelu, ale zależy nam na wysokiej jakości usług. Stawiamy na znane marki hotelowe – mówi prezes Fudała. Do końca września RARR opublikuje ogłoszenia z terminem składania ofert do końca października.

– W połowie listopada zbierzemy radę Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis i wyłonimy najlepszą propozycję. Wybrana oferta trafi do Agencji Rozwoju Przemysłu, która ogłosi przetarg – tłumaczy Janusz Fudała.

CWK zapewni gości

Działka, na której powstanie hotel, zostanie inwestorowi oddana w użytkowanie wieczyste. Stałby się jej właścicielem dopiero po zrealizowaniu inwestycji. Chodzi o to, by RARR uniknęła kłopotów z odzyskaniem terenu, gdyby inwestor nie wywiązał się z obietnic.

Działka, na której ma powstać hotel, ma powierzchnię 1,24 ha. Wyceniono ją na ponad 1,2 mln zł.

RARR uważa, że z obłożeniem hotelu nie powinno być kłopotów. Centrum Wystawienniczo-Kongresowe zamierza organizować rocznie co najmniej 26 wydarzeń (targi, konferencje), co daje średnio dwa wydarzenia w miesiącu.

– Będą przyjeżdżać organizatorzy, ekipy techniczne, goście. To pozwoli na obłożenie hotelu na co najmniej 10 dni w miesiącu. Do tego należy dołożyć gości odwiedzających firmy w strefie ekonomicznej – mówi Janusza Fudała.

KRZYSZTOF WÓJCIK, WALDEMAR BIENIEK

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama