Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

Po raz pierwszy na Podkarpaciu badanie przewodu pokarmowego odbywać się będzie bezinwazyjnie, tzw. kapsułką endoskopową. Bezpłatne badania kolonoskopii od października przeprowadzane będą w rzeszowskim szpitalu Pro-Familia. Trwają zapisy.

Pro-Familia uruchamia nową Pracownię Endsokopii. W skład zespołu wejdą doświadczeni specjaliści – gastroenterolodzy, chirurdzy ogólni, anestezjolodzy i wykwalifikowane pielęgniarki.

To pierwsza pracownia na Podkarpaciu, gdzie wykonywane będzie bezinwazyjne badanie przewodu pokarmowego tzw. kapsułką endoskopową. Zaliczane są one obecnie do najnowocześniejszych technik diagnostycznych na świecie.

Specjaliści będą mieli do dyspozycji sprzęt medyczny najwyższej klasy –  wideokolonoskopy z kamerą do badania jelita grubego oraz wideogastroskopy do diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego. To nowoczesny sprzęt dający najwyższą jakość obrazowania z możliwością wykrycia nawet najmniejszych zmian oraz wykonania biopsji błony śluzowej, usunięcia polipów oraz innych zabiegów endoskopowych.

– Będziemy realizować również Program Badań Przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Pacjenci będą mogli zgłaszać się do nas na bezpłatne badanie kolonoskopowe – wyjaśnia dr Janusz Kidacki, dyrektor ds. medycznych szpitala Pro-Familia.

– Aby maksymalnie złagodzić stres związany z badaniem, zdecydowaliśmy się na wykonywanie go w znieczuleniu ogólnym. Oczywiście, jeżeli nie będzie żadnych przeciwwskazań medycznych – dodaje dr Kidacki.

„Cichy zabójca”

Dr Karolina Radwan, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenetrologii, twierdzi, że rak jelita grubego w Polsce jest jednym z najczęściej występujących, ale niestety zbyt późno wykrywanych nowotworów.

To też drugi pod względem częstości „zabójca” wśród nowotworów złośliwych. Jak pokazują statystyki, każdego roku rozpoznaje się w Polsce ok. 14 tysięcy nowych przypadków.

– Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tzw. polipów, nie dając przez wiele lat żadnych objawów. Zanim ostro zaatakuje i dojdzie do typowych objawów, może minąć kilkanaście lat,
a wtedy zwykle jest już za późno na skuteczne leczenie – mówi dr Karolina Radwan.

Dlatego – zdaniem specjalistów – tak istotne są badania przesiewowe, mające na celu wczesne wykrycie zmian przednowotworowych zanim przekształcą się w raka jelita grubego.

–  To ważne, ponieważ kolonoskopia to nie tylko diagnostyka. Podczas jej wykonywania możemy zidentyfikować, a następnie skutecznie usunąć różne zmiany z przewodu pokarmowego, takie jak polipy, zapobiegając tym samym rozwojowi choroby – tłumaczy doktor Radwan.

Kto może skorzystać z bezpłatnego badania? 

W Pracowni Endoskopii w Pro-Familii z bezpłatnego badania kolonoskopowego mogą skorzystać pacjenci z grup ryzyka, czyli wszystkie osoby między 50. a 65. rokiem życia bez objawów sugerujących obecność choroby oraz między 40. a 65. rokiem, jeśli w ich rodzinie występowały nowotwory jelita grubego.

Do badania kwalifikowane będą osoby, które nie miały wykonywanej kolonoskopii przez ostatnie 10 lat. Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu: 662 318 547.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: