Zdjęcie: Pixabay

Z darmowych badań spirometrii można skorzystać w piątek (23 czerwca) w siedzibie podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

Badania prowadzone będą od godz. 12:00 do 14:00 NFZ przy ulicy Zamkowej 8. Fundusz organizuje je we współpracy z Zespołem Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie.

– Dla każdego chętnego oferujemy bezpłatne i niewymagające skierowania badanie spirometryczne oraz konsultację wyników badania – zachęca Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego NFZ. 

Badania organizowane są z okazji Dnia Ojca. Mają im przypominać o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych.

Na czym polega spirometria? To badanie bezbolesne i nieinwazyjne, trwa ok. 10 minut. Polega na wydmuchiwaniu powietrza z płuc w ustnik aparatu (spirometru). Trzeba nabrać go dużo i intensywnie, a potem długo wypuszczać. Powinno to trwać ok. 6 sekund.

Na podstawie wieku, płci i wzrostu danej osoby wyliczana jest norma. Jeśli przepływ powietrza jest ograniczony – świadczy to o obturacji, czyli skurczu oskrzeli. To objaw charakterystyczny dla dwóch chorób – astmy i POChP.

– W Polsce łącznie cierpi na nie ponad 6 mln ludzi, więcej osób choruje tylko na nadciśnienie tętnicze – zwraca uwagę Rafał Śliż. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Na czym polega obturacja? Przy astmie jest to obrzęk błony śluzowej i skurcz oskrzeli, przez co zmniejsza się ich światło. Dochodzi też do zagęszczenia śluzu, który zaczopowuje układ oddechowy, może go nawet zablokować. Dawniej ludzie z tego powodu umierali.

Dziś mamy leki – glikokortykosteroidy wziewne, które, co ważne, działają tylko miejscowo. A także leki rozszerzające oskrzela, immunoterapię swoistą (odczulanie) i terapię biologiczną. Sterydy wziewne odmieniły los pacjentów chorych na astmę.

– Dzięki nim można wielokrotnie zredukować dawkę leku i uzyskać bardzo dobry efekt terapeutyczny bez skutków ubocznych – twierdzi rzecznik Śliż. 

Można połączyć sterydy wziewne z lekiem rozszerzającym oskrzela. Im wcześniejsza terapia, tym lepiej. Nie należy się bać rozpoznania astmy, przy dzisiejszych lekach w ciągu kilku dni możemy doprowadzić do ustąpienia objawów i zapobiec zaostrzeniom choroby.

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama