Zdjęcie: Materiały prasowe

Do końca maja br. w Rzeszowie w każdy piątek kobiety będą mogły skorzystać z darmowych badań cytologicznych. W poniedziałek, 9 marca, można odbierać zaproszenia. 

Bezpłatne badania profilaktyczne przeprowadzi Centrum Medycznym Promedica. W poniedziałek, 9 marca, w Promedica (ul. Zenitowa 5, parter, koło Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie) od godz. 14:00 do 18:00 kobiety mogą odbierać bezpłatne skierowania na badania cytologiczne. 

– Badania będą odbywać się w każdy piątek, do końca maja 2020 r. Oprócz tego, wraz z laboratorium Diagnostyka przez cały dzień będzie możliwość wzięcia udziału w badaniu poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia krwi – zachęca Magdalena Krupa, kierownik przychodni. 

Cytologia polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Trwa zaledwie kilka minut. W jego trakcie lekarz umieszcza w pochwie wziernik, który pozwala mu na uwidocznienie kanału i tarczy szyjki macicy. Pobrany materiał lekarz umieszcza na szkiełku laboratoryjnym. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Badanie przesiewowe pozwala na wczesne wykrycie zmian przedrakowych. Jest to więc istotna metoda profilaktyki, pozwalająca na podjęcie szybkiej interwencji medycznej w celu uniknięcia stadium zaawansowanej choroby nowotworowej.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama