
Już w listopadzie na Podkarpaciu ruszają bezpłatne badania domów jednorodzinnych kamerą termowizyjną. To wyjątkowa okazja, by dowiedzieć się, gdzie z budynku ucieka ciepło – bez ponoszenia żadnych kosztów.
Badania realizowane są w ramach projektu LIFE Podkarpackie, prowadzonego przez Departament Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Zgłoszenia można składać już teraz, ale warto się pospieszyć – obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.
Dlaczego warto skorzystać z badania?
Bezpłatne badanie kamerą termowizyjną to realna korzyść dla właścicieli domów – nie tylko finansowa, ale też ekologiczna. Termowizja pozwala precyzyjnie zobaczyć, którędy z budynku ucieka ciepło, wskazując miejsca wymagające docieplenia lub modernizacji. Dzięki temu można zredukować straty energii, obniżyć rachunki za ogrzewanie i poprawić komfort cieplny w domu.
Każdy uczestnik projektu otrzyma szczegółowy raport z pomiarów, zawierający zdjęcia termowizyjne i opis wyników. To profesjonalna podstawa do dalszych działań – czy to modernizacji, czy inwestycji w energooszczędne rozwiązania.
Którzy mieszkańcy najpierw?
Za realizację pomiarów odpowiadają eksperci z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (RARR) – partnera projektu LIFE Podkarpackie. Ich pracownicy przeszli specjalistyczne szkolenia i dysponują czterema nowoczesnymi kamerami termowizyjnymi zakupionymi dzięki unijnemu dofinansowaniu.
W pierwszej kolejności badania rozpoczną się w gminach: Gawłuszowice, Stalowa Wola, Bircza, Dubiecko, Medyka, Stubno oraz Przemyśl. Mieszkańcy tych miejscowości już teraz mogą zgłaszać chęć udziału w projekcie – poprzez strony internetowe swoich samorządów lub bezpośredni kontakt z doradcami subregionalnymi z RARR pod numerami 790 207 433 lub 790 207 463.
Zyskają nie tylko uczestnicy projektu
Jak podkreśla Anna Lorynowicz, kierownik projektu LIFE Podkarpackie, badania będą prowadzone również w gminach, które nie uczestniczą bezpośrednio w projekcie. Wszystkie objęte są bowiem merytoryczną opieką doradców z RARR.
– Chcemy, by z efektów projektu skorzystał cały region. Doradcy będą sukcesywnie kontaktować się z kolejnymi samorządami i ogłaszać zapisy na badania w następnych gminach – wyjaśnia Lorynowicz.
Dwa etapy badań
Pomiary wymagają odpowiednich warunków pogodowych, dlatego zaplanowano je w dwóch etapach. Pierwszy etap potrwa od listopada 2025 r. do lutego 2026 r., a drugi etap od listopada do grudnia 2026 r. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto zgłosić się jak najszybciej.
Projekt LIFE Podkarpackie współfinansowany jest z instrumentu finansowego LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu mieszkańcy regionu mogą bezpłatnie skorzystać z profesjonalnego badania, które w normalnych warunkach kosztowałoby co najmniej kilkaset złotych.
To nie tylko sposób na niższe rachunki, ale też świadomy krok w stronę ekologicznego i energooszczędnego stylu życia. Dzięki termowizji każdy właściciel domu może zyskać realne dane, które pomogą mu lepiej dbać o środowisko – i własny portfel.
Czytaj więcej:
Rzeszów: Poważny wypadek z udziałem kilku samochodów. Pijany kierowca miał ponad 3 promile

![Kobieta broniła mężczyzny, a sama została ranna. Czy to był atak pseudokibiców? [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/kpp-debica-zatrzymanie-218x150.jpg)




![Ulewy sparaliżowały Rzeszów. Zalane i nieprzejezdne ulice, mnóstwo interwencji strażaków [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/ulewy-rzeszow0-218x150.jpg)
![Dwa pożary samochodów w Rzeszowie jednego dnia. Strażacy gasili kolejne auto [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/pozar-samochodu-rzeszow2-218x150.jpg)







![Wielka przebudowa na Zalesiu nabiera tempa. Tak wygląda ul. Robotnicza w Rzeszowie [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/robotnicza-rzeszow2-218x150.jpg)

![MPWiK w Rzeszowie sprzedaje pojazdy. Można kupić koparki, ciężarówkę i dostawczaka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/ciezarowka-mpwik-218x150.jpg)


![Rajd Rzeszowski rozpoczęty. Liderzy pokazali moc w Niechobrzu, przed kibicami wielkie emocje [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/GrzegorzGrzyb_RajdRzeszowski2026_fotKajaWroblewska-218x150.jpg)








![Nowa szkoła międzynarodowa w Rzeszowie otwarta od września. Tyle trzeba zapłacić za naukę [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/miedzynarodowa-szkola-rzeszow0-218x150.jpg)
![Matematyczny geniusz z Rzeszowa. 9-letnia Melania wygrała międzynarodowy konkurs [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/konkurs-matematyczny-melania0-218x150.jpg)





![Wieża telewizyjna na Baranówce zostanie zabytkiem? W tle plan nowych bloków [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/wieza-baranowka0-218x150.jpg)




![Kobieta broniła mężczyzny, a sama została ranna. Czy to był atak pseudokibiców? [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/kpp-debica-zatrzymanie-100x70.jpg)

